NewsREGION

Lekarze dzwonią do chorych na Covid-19 i za każdy telefon biorą pieniądze2 min na czytanie

News - Lekarze dzwonią do chorych na Covid-19 i za każdy telefon biorą pieniądze - myregion

Marta Żbikowska – Cieśla z wielkopolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia podkreśla, że lekarze są zaszczepieni i dysponują odpowiednimi środkami ochrony osobistej, by móc przyjmować pacjentów covidowych twarzą w twarz. Okazuje się jednak, że nadal niechętnie w ogóle przyjmują pacjentów w gabinetach, a tych z Covidem – szczególnie. Pokazują to wypłacone za zrealizowane świadczenia pieniądze.

W całej Wielkopolsce, za osobiste porady udzielone pacjentom z potwierdzonym Covidem NFZ wypłacił lekarzom rodzinnym 187 tys. zł, a za teleporady – 1 mln. 510 tys. zł. Przy czym prócz stawki kapitacyjnej, za chorego pozytywnym testem przyjętego w poradni lekarz dostaje dodatkowo 75 zł brutto, a za teleporadę 40 zł. Jeśli pojechałby do chorego na wizytę domową zarobiłby 100 zł brutto, ale takich przypadków jest niewiele.

Jak lekarze nabili 1,5 mln. Zł na covidowych teleporadach? – Według informacji docierających do NFZ, lekarze lub w przypadku większych przychodni pielęgniarki czy rejestratorki codziennie dzwonią do pacjentów – mówi Marta Żbikowska – Cieśla. Potem wystarczy to odnotować to w dokumentacji i kasa płynie, a tymczasem lekarze szpitalnicy alarmują, że pacjenci covidowi trafiają na oddziały w coraz gorszym stanie. Bywa, że dopiero w ostatnim dniu izolacji domowej. Mają skierowania od lekarzy rodzinnych.

– Czynników może być kilka. Jednym z nich jest zwlekanie pacjentów z poinformowaniem lekarza o pogarszającym się samopoczuciu i z tym mieliśmy do czynienia szczególnie w okresie świątecznym, kiedy pacjenci świadomie działali na własną szkodę, bo chcieli spędzić ten czas w domu, z rodziną – podkreśla Żbikowska – Cieśla. – Kolejnym czynnikiem może być późno postawiona diagnoza, bo chorzy za późno zgłaszają się do lekarza – wylicza. Nie tłumaczy to jednak tych przypadków, kiedy pacjent choruje od kilkunastu dni, objawy się nasilają, a skierowania do szpitala wciąż nie dostaje.

EI

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News