NewsWOLSZTYN

Lawinowo rośnie liczba pacjentów zgłaszających się na SOR. Winna jest epidemia2 min na czytanie

News - Lawinowo rośnie liczba pacjentów zgłaszających się na SOR. Winna jest epidemia - myregion

Wczoraj (19.08.) w wolsztyńskim szpitalu odbyło się robocze spotkanie, którego celem było omówienie współpracy pomiędzy Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną a Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym w obliczu nadchodzącego sezonu grypowego. Uczestniczył w nim także starosta Jacek Skrobisz, który jest przewodniczącym Powiatowego Sztabu Zarządzania Kryzysowego.

Jak poinformował dyrektor szpitala – Karol Mońko, obecnie znaczną część odpowiedzialności za zdrowie mieszkańców spada na SOR. Liczba pacjentów oddziału ratunkowego oraz pomocy wieczorowej i nocnej w pierwszym półroczu tego roku znacząco przewyższa tę w analogicznych okresach lat poprzednich. – Świadczy to o tym, że nie wszystkie przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej są dla pacjentów otwarte i pacjenci odbijają się od ich drzwi, a udzielenie im pomocy spada na personel SOR-u – mówi Karol Mońko.

Dyrektor wolsztyńskiej lecznicy podkreśla, że ogłoszone wczoraj przez wiceministra zdrowia – Waldemara Kraskę zmuszanie szpitali do obligatoryjnego tworzenia izolatek dla zakaźnie chorych ma dopiero nastąpić. Obecnie wolsztyński szpital nie dysponuje takimi salami i tak, jak w innych szpitalach powiatowych, gdy pacjenci z objawami koronawirusa trafiają na SOR, a lekarze mają problem ze znalezieniem dla nich miejsca w szpitalu jednoimiennym, nawet przez kilkanaście, kilkadziesiąt godzin czekają zaintubowani na oddziale ratunkowym na wyniki testów, celem dalszego leczenia w oddziałach szpitalnych zgodnie ze specjalizacją.

– Objawy koronawirusa są bardzo podobne do objawów grypy, dlatego w obliczu zbliżającego się sezonu grypowego możemy się spodziewać, że takie sytuacje mogą się pojawiać – mówi Karol Mońko. – Ustaliliśmy więc, że Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Wolsztynie będzie współpracować ze Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym i gdy działania lekarzy w związku z przyjęciami pacjentów do szpitala jednoimiennego w Poznaniu będą nieskuteczne, sanepid będzie interweniował – wyjaśnia. 

EI

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News