NewsWOLSZTYN

Lada dzień na osiedlach ruszy monitoring. Wiemy czego będą pilnowały kamery2 min na czytanie

News - Lada dzień na osiedlach ruszy monitoring. Wiemy czego będą pilnowały kamery - myregion

Kamery są już zamontowane, a system zacznie działać w przyszłym tygodniu. Obserwowane będą altany śmietnikowe i gniazda selektywnej zbiórki odpadów. To odpowiedź spółdzielni „Zjednoczenie” na rosnącą ilość odpadów podrzucanych do i pod osiedlowe śmietniki.

Na razie trwa rozdawanie mieszkańcom chipów otwierających altany, które pozwolą im na dostęp do kontenerów na odpady. Można je odbierać w kasie spółdzielni i w sekretariacie. Jak dotąd odbiór idzie opornie, dlatego pracownicy spółdzielni dzwonią indywidualnie do każdego najemcy. Przez krótki czas po uruchomieniu systemu obok altan staną także mniejsze kontenery, do których smieci będą mogli wrzucić spóźniający się z odbiorem. Docelowo jednak znikną, więc najlepiej poświęcić chwilę i jak najszybciej odebrać swój chip.

Jak podkreśla prezes, jedno mieszkanie to jeden chip. – Za jego zgubienie i wydanie duplikatu trzeba będzie zapłacić 100 zł – ostrzega Zdzisław Przymuszała. – Posiadanie dwóch chipów będzie niemożliwe, co ograniczyć ma dostęp osób nieuprawnionych do naszych kontenerów – podkreśla. Dlatego w chwili wydania duplikatu, pierwszy chip będzie dezaktywowany i nie będzie już można z niego skorzystać.

– Same altany to za mało, bo doskonale wiemy, że jeśli ktoś będzie chciał podrzucić nam śmieci, to podrzuci. Nie dostanie się do kontenera, to zostawi je pod altaną i efekt będzie jeszcze gorszy– mówi Zdzisław Przymuszała. – Dlatego zdecydowaliśmy się na zamontowanie kamer, które będą rejestrowały ruch przy śmietnikach – wyjaśnia.

Metoda sprawdziła się już m.in. w Wieleniu, w gminie Przemęt, gdzie ZM Obra wypowiedział wojnę osobom, które podrzucały odpady do punktu selektywnej zbiórki odpadów. Trafiały tam całe przyczepy śmieci, dla których punkt nie był przewidziany, m.in. opony i stary sprzęt AGD. Kamery i konsekwentne ściganie sprawców w zasadzie wyeliminowały problem.

EI

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News