NewsREGION

Laborant ubogi, a fizjoterapeuta goły i wesoły. A mieli mieć dodatki za walkę z COVID-em2 min na czytanie

News - Laborant ubogi, a fizjoterapeuta goły i wesoły. A mieli mieć dodatki za walkę z COVID-em - myregion

Laboranci w naszych lecznicach skarżą się na niskie zarobki i podkreślają, że zarabiają mniej niż ratownicy medyczni i pielęgniarki. Przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii, który zrzesza też laborantów jest zaskoczony skargami pracowników laboratoriów, ale przyznaje, że to prawda, że obie te grupy zarabiają najmniej. – Mamy najniższe wynagrodzenia zasadnicze i najniższe wskaźniki pracy wynikającego z ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych – mówi Piotr Ceglarek.

Wskaźnik pracy to liczba, która pomnożone przez kwotę przeciętnego wynagrodzenia zasadniczego brutto w gospodarce narodowej podawanego przez GUS określa dolną granicę wynagrodzenia zasadniczego pracowników służby zdrowia. Im niższe kwalifikacje zawodowe, tym wskaźniki i wynikające z nich pensje podstawowe są niższe. Z ustawy wynika jednak, że wskaźniki dla fizjoterapeutów i laborantów są takie same jak w przypadku pielęgniarek.

– Fizjoterapeuci na pewno, a myślę, że laboranci także zatrudnieni są na umowy o pracę, ale tu najlepszym źródłem informacji będzie sam pracodawca. Wynagrodzenia są różne, bo wpływają nie m. in. wykształcenie czy staż pracy. To, co odróżnia nas od pielęgniarek i ratowników to z pewnością „zembalowe”, a o ile dobrze pamiętam to jakieś 1 tys. 600 zł. My go nie dostajemy – wyjaśnia Piotr Ceglarek.

– Biorąc do tego dyżury pielęgniarek czy ratowników oraz dodatki za dniówki świąteczne i pracę na nocnej zmianie, których fizjoterapeuci w ogóle nie mają, to finalnie jesteśmy najmniej zarabiającą grupą, bo mamy tylko pensję. Gołą i wesołą… – dodaje związkowiec. – Wszystkim nam chodzi jednak o godną płacę za pracę w przyzwoitym wymiarze – wyjaśnia, że obiecywanych dodatków za walkę z COVID-em też nie mają.

W 2019 r. najniższe wynagrodzenie techników laboratoryjnych i techników fizjoterapeutów wynosiło 2 tys. 496 zł brutto. Ci z wykształceniem wyższym, ale bez specjalizacji otrzymywali najniższe wynagrodzenie w kwocie 2 tys. 847 z brutto, a z wyższym wykształceniem i specjalizacją 4 tys. 49 zł brutto. Do 31 grudnia przyszłego roku ich najniższe wynagrodzenia podstawowe mają wzrosnąć odpowiednio do 3 tys. 201, 3 tys. 651 i 5 tys. 251 zł czyli od 28,22 do 28,24 procent.

EI

Podziel się informacją ...
 • 2
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  2
  Udostępnienia

Zobacz inne

Więcej w News