NewsNOWY TOMYŚL

Kuślin idzie na rekord? Przygotowano uchwałę dotyczącą podwyżki za śmieci. Cena zwala z nóg2 min na czytanie

News - Kuślin idzie na rekord? Przygotowano uchwałę dotyczącą podwyżki za śmieci. Cena zwala z nóg - myregion

Nawet 37 zł. Tyle może mieszkańców gminy Kuślin kosztować wywóz odpadów. Taka stawka byłaby największą w regionie, bo nawet w Nowym Tomyślu jest niższa. Wynosi obecnie 31,50 zł, a w Kuślinie 26 zł. 

Jak wyjaśnia przewodniczący Rady Gminy Kuślin Paweł Kubiak, z propozycją podwyżki wyszedł wójt Mieczysław Skrzypczak, tłumacząc ją tym, że gmina musi dokładać do odbioru odpadów. – Z mojej wiedzy wynika, że dokładała już dwukrotnie, a umowa z operatorem obowiązuje do czerwca przyszłego roku. Z wyliczeń przedstawionych przez gminę wiemy, że do tego czasu trzeba by dołożyć około 400 tys. zł – tłumaczy Paweł Kubiak. Podkreśla jednak, że wójt nie upiera się przy podwyżce i chce szukać rozwiązań, które pozwoliłyby jej uniknąć. Tak czy owak uchwała jest już przygotowana, choć nie wiadomo, czy będzie procedowana na najbliższej sesji, która ma odbyć się w czwartek (23.09.)

Obecnie rozważane są trzy scenariusze. Pierwszy zakłada zdjęcie uchwały z porządku obrad, drugi podwyżkę, ale do kwoty 33 zł, a trzeci podwyżkę, ale do kwoty 30 zł. Inną opcją jest jeszcze zakup samochodu dla gminnej spółki i scedowanie na nią tego, co związane z odbiorem odpadów. Artur Bąk, szef Zakładu Usług Komunalnych w Kuślinie przyznaje jednak, że pomysł jest na etapie wstępnym i żadnych konkretnych decyzji w tej sprawie nie podjęto. Z kolei Paweł Kubiak zaznacza, że gmina musi poszukać rozwiązań, które pozwoliłyby na uniknięcie tak drastycznej podwyżki. Wskazuje jednak na jeszcze jeden problem. 

Jest nim to, że część osób nie płaci za śmieci w ogóle, a chodzi o około 16-18 proc. mieszkańców gminy Kuślin. Poza tym w tym roku spadła liczba złożonych deklaracji na wywóz odpadów. Ich liczba jest mniejsza o około 70. To może oznaczać, że podwyżki nie da się uniknąć. Pytanie, na jakiej kwocie zatrzymają się radni, którzy – jeżeli do tego dojdzie – będą nad podwyżkami głosować. 

ŁR

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News