NewsNOWY TOMYŚLWIDEO

„Kultura czeska, moja laska nebeska”. Ogromny sukces spotkania online z Mariuszem Szczygłem1 min na czytanie

News - „Kultura czeska, moja laska nebeska”. Ogromny sukces spotkania online z Mariuszem Szczygłem - myregion

Ogromne zainteresowanie, ponad 6,6 tys. wyświetleń, mnóstwo komentarzy z całej Polski. To efekt spotkania autorskiego zorganizowanego przez bibliotekę w Nowym Tomyślu z Mariuszem Szczygłem w piątek (6.11.). 

Autor debiutował w wieku 16 lat w tygodniku „Na przełaj”. Oprócz Hanny Krall jest najczęściej przekładanym z żyjących polskich reporterów, jego książki zostały wydane w 21 krajach. Za „Gottland” zdobył Europejską Nagrodę Literacką 2009, a w Polsce Nike Czytelników. Jest zdobywcą tytułu Dziennikarz Roku 2013 w konkursie Grand Press. W latach 90. prowadził uznany talk show: „Na każdy temat”. Został odznaczony przez Prezydenta RP orderem Polonia Restituta. Jest nauczycielem wielu reporterów młodego pokolenia, prowadzący autorskie zajęcia w Polskiej Szkole Reportażu. Jest również autorem cotygodniowej rubryki „Szczygieł poluje na prawdę” w tygodniku reporterów „Duży Format” – dodatku do „Gazety Wyborczej”.

„W Czechach mieszka moja dusza” – powiedział w jednym z wywiadów. Ta miłość narodziła się w 2000 r. Wówczas to, przeprowadzając wywiad z Heleną Vondráčkovą zakochał się w melodii języka czeskiego. I tak już pozostało do dziś. Efektem tej miłości są książki, które napisał inspirując się tym krajem, m.in. „Gotland”, „Laska nebeska” czy „Osobisty przewodnik po Pradze”. To on właśnie Mariusz Szczygieł, pisarz i reporter, laureat Nagrody Literackiej Nike 2019r. był gościem biblioteki w ramach projektu dofinansowanego przez ministra kultury: „Bibliolook, czyli co świszczy między kulturami”. Rozmowę z nim, pełną smaków i kolorytów kulturowych, z niebywałym znawstwem przeprowadziła Alina Weyssenhoff, pracująca w wypożyczalni biblioteki. Zapis ze spotkania „online” można obejrzeć TUTAJ. 

RED

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News