NewsWOLSZTYN

Kryzys na rynku nawozów. Rolnik Szymon Tomaszewski: Ceny są kosmiczne2 min na czytanie

News - Kryzys na rynku nawozów. Rolnik Szymon Tomaszewski: Ceny są kosmiczne - myregion

Ceny nawozów rolniczych są horrendalnie wysokie. Rolnicy sondują rynek i czekają. Szymon Tomaszewski z rady powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej jest głównie hodowcą roślinnym. Uprawia ok. 30 ha ziemi, z czego część wydzierżawia. Hoduje też niewielką ilość drobiu, ok. 300 sztuk kur. – Ceny nawozów są kosmiczne i wielu rolników czeka z zakupem – przyznaje Tomaszewski. Wyjaśnia, że w ubiegłym roku za tonę saletry płacił ok. 1 tys. 200 zł. – Teraz to już ok. 3 tys. 600 zł. Tradycyjnie kupuję nawóz w listopadzie, kiedy dostaje dopłaty na ziemię. W poprzednich latach potrzebowałem na to ok. 15 tys. zł, a teraz to około trzy razy tyle – mówi i podkreśla, że wielu jego kolegów czeka z zakupem. Na pole wyjadą wiosną, ale nikt nie potrafi zagwarantować, że wtedy będzie taniej.

– Już teraz nawozu brakuje, nikt nie przyjmuje zamówień. Nie wiem co będzie dalej – mówi Tomaszewski. Przykładowo za tonę mocznika trzeba było w ubiegłym roku zapłacić ok. 1 tys. 600 zł, a teraz już 4 tys. 800 zł. Nawozy drożeją od kilku miesięcy. Według ekspertów od sierpnia to ogólnie ok. 30 proc. Wśród przyczyn wymieniane są: wzrost cen gazu, który wpływa głównie na ceny nawozów azotowych, wzrost cen paliw płynnych, a tym samym ceny transportu, który ma duże znaczenie w handlu nawozami. Ponadto obowiązuje zakaz importu nawozów potasowych z Białorusi, która dostarczała do tej pory około 30 proc. tych nawozów na rynek polski, a to ma wpływ na ceny potasu oraz nawozów wieloskładnikowych.

– Kilka dni temu dostałem informację, że Krajowa Rada Izb Rolniczych zgłosiła sprawę do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów – mówi Tomaszewski. Pewne jest, że Podwyżki odczują nie tylko rolnicy, ale wszyscy. Wzrost kosztów produkcji w rolnictwie wiąże się bowiem ze wzrostem cen żywności. Jeśli ceny nawozów nie spadną, a nic na to nie wskazuje, wszyscy odczujemy to w portfelach.

JP

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News