FOTONewsNOWY TOMYŚL

Kosz oficjalnie odsłonięty. Burmistrz: Wbrew temu, co mówią niektórzy, jest największy na świecie!6 min na czytanie

FOTO - Kosz oficjalnie odsłonięty. Burmistrz: Wbrew temu, co mówią niektórzy, jest największy na świecie! - myregion

Dziś kilkanaście minut po godz. 18 rozpoczął się oficjalnie Nowotomyski Jarmarek – tradycyjna impreza, w tym roku zorganizowana pod zmienioną nazwą i w ograniczonej formule ze względu na pandemię koronawirusa. Głównym punktem dzisiejszego dnia było odsłonięcie kosza, który w ostatnich tygodniach przeszedł gruntowną renowację, co pochłonęło 70 tys. zł. 

Zanim zielona plandeka opadła z kosza w towarzystwie fanfar, były przemówienia, wypuszczenie w niebo 234 balonów z okazji urodzin Nowego Tomyśla, krótki koncert Kapeli Zza Winkla i anegdoty konferansjera, któremu przypadł w udziale zaszczyt prowadzenia imprezy. Oficjalną jej część rozpoczął od wymieniania znakomitych, jak to określił, gości, którzy przyjechali dziś do miasta wikliny. Wśród nich znaleźli się m.in. senator Jan Filip Libicki, poseł Jakub Rutnicki, radny sejmiku wojewódzkiego Henryk Szymański, wicestarosta nowotomyski Marcin Brambor, starosta Andrzej Wilkoński, burmistrz Grodziska Piotr Hojan czy burmistrz Zbąszynia Tomasz Kurasiński. W tzw. strefie vipów oddzielonej od pozostałej części Placu Niepodległości specjalną taśmą, zasiedli także radni, a zaproszono również mieszkańców, bo część miejsc pozostawała pusta. 

– Dziś mamy piękny moment. W roku 234 urodzin Nowego Tomyśla odsłaniamy nasz piękny kosz stojący w mieście, którym wspaniale włada nasz burmistrz Włodzimierz Hibner – mówił do zebranych prowadzący imprezę zapraszając włodarza na scenę.

– Mam nadzieję, że ta impreza ostudzi trochę to, co od pół roku się dzieje – przemawiał burmistrz Hibner. – To chwila wyjątkowa (odsłonięcie kosza – red.) i wielu osobom należą się podziękowania. Dziękuję radnemu Rafałowi Górczyńskiemu, wszystkim plecionkarzom i wolontariuszom. Mamy w Nowym Tomyślu kosz, który wbrew temu, co niektórzy mówią, jest największy na świecie – podkreślał zachęcając zebranych do uczestnictwa w trzydniowej zabawie. – Korzystajmy z tego, co przynosi życie! – spuentował dodając, że ma na myśli korzystanie z tego, co dobre. 

Kolejnym punktem oficjalnej części było wręczenie podziękowań wszystkim zaangażowanym w renowację kosza, a następnie krótki koncert Kapeli Zza Winkla. Po nim nastąpił punkt kulminacyjny imprezy. Jej uczestnicy zebrali się pod koszem, gdzie przy akompaniamencie uroczystej muzyki dokonano odsłonięcia. Zachwytu nie krył m.in. poseł Jakub Rutnicki, który nagrał z tej okazji krótki film i zrobił kilka zdjęć. Podobnie jak zebrani mieszkańcy i oficjele, wymieniając się przy okazji uwagami, a nawet porównując kosz pod względem wyglądu do słynnego… Titanica. 

Dopytywano też, ile lat przetrwa konstrukcja i czym ją malować, aby przetrwała, na które to pytania znał odpowiedź burmistrz Włodzimierz Hibner. Zapraszał on również zebranych na kolejne atrakcje Jarmarku, o których szerzej pisaliśmy TUTAJ. Pomijając jednak dzisiejszy, sobotni i niedzielny program wydarzeń, wśród atrakcji towarzyszących są m.in. dmuchańce czy food trucki, a organizatorzy zapewniają, że każdy znajdzie coś dla siebie. A wszystko to przy największym (na świecie?) koszu z wikliny. 

ŁR

Podziel się informacją ...
 • 38
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  38
  Udostępnienia

Zobacz inne

Więcej w FOTO