NewsREGION

Kontrola w Kolejach Wielkopolskich. Są uwagi do kół i tarcz hamulcowych, UTK chce ograniczenia eksploatacji pociągów1 min na czytanie

News - Kontrola w Kolejach Wielkopolskich. Są uwagi do kół i tarcz hamulcowych, UTK chce ograniczenia eksploatacji pociągów - myregion

Kontrola dotyczyła Kolei Wielkopolskich i Polregio. W efekcie wydano decyzje o ograniczeniu eksploatacji 70 szynobusów obu firm z powodu niezgodności części z dokumentacją. Urząd Transportu Kolejowego zobligował przewoźników do podjęcia działań mających na celu udowodnienie, że zastosowane w pojazdach podzespoły mają parametry identyczne lub lepsze od oryginalnych. 

– Przewoźnicy, w porozumieniu z firmami utrzymaniowymi prowadzą obecnie działania zmierzające do wykazania, że eksploatowane podzespoły posiadają prawidłowe parametry techniczne. Do tego czasu przewoźnicy są zobowiązani do wprowadzenia ograniczeń eksploatacji pojazdów kolejowych mających na celu wyeliminowanie ewentualnych zagrożeń dla bezpieczeństwa ruchu kolejowego – pisze UTK. Zgodnie z przepisami firmy mogą stosować zamienniki do oryginalnych części. Mają wtedy obowiązek wykazać, że posiadają takie same bądź lepsze parametry od tych oryginalnych. Przewoźnicy nie wywiązywali się z tego zadania – podkreśla UTK dodając, że zestawy kołowe oraz zamontowane w nich koła i tarcze hamulcowe są elementami krytycznymi dla bezpieczeństwa i mają decydujący wpływ na charakterystykę pracy układu biegowego oraz właściwości dynamiczne pojazdu. W związku z tym przewoźnik wymieniający te podzespoły w eksploatowanym pojeździe musi być absolutnie pewny, że posiadają odpowiednie właściwości, parametry oraz są zabudowane w sposób poprawny.

Nakaz ograniczenia w eksploatowaniu nie oznacza jednak, że pociągi zostaną całkowicie wyłączone z ruchu. To przewoźnicy zdecydują co zrobić. – Może to być na przykład ograniczenie prędkości eksploatacyjnej, zmniejszenie obciążenia wynikającego z dopuszczalnej liczby pasażerów na pokładzie pojazdu bądź inne ograniczenia związane parametrami technicznymi kół i tarcz hamulcowych – informuje Urząd Transportu Kolejowego. 

JP

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News