NewsWOLSZTYN

Koncert jubileuszowy z okazji 50 – lecia Powiatowej Wolsztyńskiej Orkiestry Dętej4 min na czytanie

News - Koncert jubileuszowy z okazji 50 – lecia Powiatowej Wolsztyńskiej Orkiestry Dętej - myregion

Wczoraj (26.09.) w Miejskiej Sali Sportowej „Świtezianka” w Wolsztynie zaproszeni goście mogli wysłuchać popularnych utworów m.in. zespołu The Queen i Tiny Turner. Występ wzbogaciły Mażoretki „Aurora”. Gościnnie swoim wokalem popisała się Agata Frąckowiak. O historii zespołu mówił kierownik i dyrygent Jarosław Goerlich. W kilku utworach zespół poprowadził też drugi dyrygent Robert Rzeźnik, który pracuje z orkiestrą od roku.

Chłopięca Orkiestra Dęta powstała w 1971 roku z inicjatywy dyrektora Szkoły Podstawowej nr 3 w Wolsztynie Franciszka Dudzińskiego. Zespół muzyczny stał się zalążkiem obecnej orkiestry. Po przesłuchaniach dziesiątek chłopców i dwóch latach nauki gry na instrumentach orkiestra dała pierwszy koncert w pierwszomajowym pochodzie w 1973 roku. Pierwszymi dyrygentami i instruktorami byli Ignacy Bień i Alfred Ciechański. Orkiestra z sukcesami działa do 1988 roku.

Zmiany gospodarcze miały wpływ na działalność wielu orkiestr. W 1989 zmarł dyrektor szkoły Stanisław Lange, który był bardzo zaangażowany w działalność orkiestry. Wszystko to przyczyniło się do dwóch lat stagnacji.

Odrodzenie zaczęło się w 1992 roku, a orkiestra zawdzięcza je kolejnemu dyrektorowi „trójki” Jadwidze Radkiewicz i jednemu z muzyków Ireneuszowi Zającowi. Kapelmistrzem znowu został Ignacy Bień, a zespół hucznie świętował 30 – lecie. Patronat nad zespołem przejmuję miasto Wolsztyn. Kolejnym przełomowym momentem jest połączenie sił samorządów na rzecz orkiestry, czego inicjatorem był ówczesny starosta Ryszard Kurp. Batutę dyrygenta w Wolsztyńskiej Powiatowej Orkiestrze Dętej przejmujął, po zmarłym Ignacym Bieniu, Jarosław Goerlich.

Dyrygent dokonał zmian w repertuarze, wprowadził do niego nowe kompozycje, muzykę filmową, taneczną i rozrywkową. Orkiestra zdobywa sukcesy na arenach krajowych i międzynarodowych oraz liczne odznaczenia i nagrody. Wśród nich odznaczenie Zasłużony dla Kultury Polskiej nadane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

JP

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News