NewsWOLSZTYN

Kolejny przypadek ptasiej grypy. Trzeci w tym samym gospodarstwie1 min na czytanie

News - Kolejny przypadek ptasiej grypy. Trzeci w tym samym gospodarstwie - myregion

Wójt gminy Siedlec Jacek Kolesiński poinformował dzisiaj (28.12.) na sesji, że potwierdzono kolejny przypadek ptasiej grypy na terenie gminy. Jak nieoficjalnie się dowiedzieliśmy wirusa stwierdzono w Kiełpinach, na farmie, gdzie podobna sytuacja miała już miejsce dwa razy.

Od początku roku na terenie powiatu wolsztyńskiego było pięć przypadków HPAI, ostatni w lutym. Jednak zaledwie kilka dni temu Marcin Sacha, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wolsztynie ostrzegał, że ryzyko wystąpienia kolejnych przypadków jest duże.

– W ostatnich tygodniach przeprowadzono aktywny monitoring występowania ptasiej grypy u dzikich ptaków w celu dokładniejszego oszacowania ryzyka. W żadnej z pobranych na terenie powiatu wolsztyńskiego próbek odchodów dzikich ptaków nie stwierdzono wirusa ptasiej grypy – mówił zaledwie kilka dni temu Sacha.

Apelował też o zgłaszanie przypadków martwych dzikich ptaków na polach, w lasach i parkach. Tylko masowe badania pozwolą nam dokładnie oszacować ryzyko wystąpienia ptasiej grypy w tym sezonie jesienno-zimowym – zaznaczał.

JP

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News