NewsWOLSZTYN

Kolejny koncert w ramach festiwalu muzyki organowej już w nadchodzący weekend1 min na czytanie

News - Kolejny koncert w ramach festiwalu muzyki organowej już w nadchodzący weekend - myregion

– Myślę, że starannie przemyślany program tegorocznego – jubileuszowego festiwalu będzie dla wszystkich miłośników muzyki wspaniałym prezentem, który dostarczy wielu niezapomnianych przeżyć i wzrusze. Mimo, że z powodu ograniczeń związanych z epidemią nie wystąpią w tym roku artyści zagraniczni, oferta koncertowa festiwalu jest naprawdę imponująca – mówi prof. Sławomir Kamiński, dyrektor artystyczny festiwalu.

Tym razem zagra kwintet instrumentów dętych blaszanych POZNAŃ BRASS. W składzie Paweł Zadrożniak na trąbce i trąbce piccolo, Sławomir Framski na trąbce i skrzydłówce, Damian Lotycz na waltorni, Tomasz Kaczor na puzonie i Jacek Kortylewicz na puzonie. Zagra z nimi młody, ale utytułowany już krakowski organista, Jakub Kapała.

W programie są utwory Jana Sebastiana Bacha, który był najwybitniejszym kompozytorem epoki baroku i jednym z twórców muzyki wszech czasów. Bach pozostawił po sobie niebywałe bogactwo kompozycji. Wśród najpopularniejszych znajduje się 6 Koncertów brandenburskich, 2 pasje, Msza h-moll, kilkaset kantat, przebogata twórczość organowa i na instrumenty klawiszowe ze zbiorami Das Wohltemperierte Klavier i ukoronowaniem zdobyczy w zakresie polifonii Kunst der Fuge.

W wolsztyńskiej farze będzie też można usłyszeć utwory równie utalentowanego Felixa Mendelssohna – Bartholdy, niemieckiego kompozytora okresu romantyzmu. Pierwszą symfonię napisał w wieku piętnastu lat, a gdy miał siedemnaście skomponował uwerturę koncertową do „Snu nocy letniej” Szekspira, który jest jednym z jego najbardziej znanych utworów. Światowej sławy dorobił się też „Marsz Weselny”, który zagrano m.in. na ślubie księżnej Wiktorii Koburg z księciem Fryderykiem Hohenzollernem, późniejszym Cesarzem Niemiec.

Drugi koncert, podobnie jak inauguracyjny, odbędzie się w kościele pw. NMP Niepokalanie w niedziele (9.08.), początek o godz. 16.30. Wstęp wolny.
JP

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News