GRODZISKNews

Kolej zlikwiduje pięć przejazdów. Burmistrz Rakoniewic apeluję o bezpieczeństwo1 min na czytanie

GRODZISK - Kolej zlikwiduje pięć przejazdów. Burmistrz Rakoniewic apeluję o bezpieczeństwo - myregion

Pięć przejazdów kolejowych na terenie gminy Rakoniewice będzie zlikwidowanych. To skutek przebudowy linii z Drzymałowa do Wolsztyna. – Wystąpiliśmy do PKP z prośbą, aby poprawić bezpieczeństwo na jednym z tych, które zostaną zachowane – mówi burmistrz Gerard Tomiak i wyjaśnia, że to nie jedyna prośba, z jaką zwrócił się do kolei.

Remont szlaku ma pochłonąć ponad 80 mln zł, ale już wiadomo, że województwo zaoszczędzi trochę na przetargach i zostaną wolne środki. Chcę po nie sięgnąć m.in. gmina Rakoniewice. Jak tłumaczy burmistrz miałyby być wykorzystane na poprawę bezpieczeństwa na przejeździe przed Głodnem. – Chcielibyśmy, aby PKP podniosło kategorię tego przejazdu, co skutkowałoby zamontowaniem świateł i rogatek – mówi Gerard Tomiak. Tłumaczy również, że gmina wystąpiła już do PKP z oficjalnym pismem, będącym pokłosiem wcześniejszych spotkań, w których uczestniczyli przedstawiciele województwa i kolei.

– W trakcie nich rozmawialiśmy również o poszerzeniu tzw. dróg technicznych, które mają być alternatywą dla likwidowanych przejazdów – wyjaśnia burmistrz. Co to oznacza? To, że PKP zlikwiduje przejazdy znajdujące się przy polach i lasach, ale w zamian wybuduje drogi techniczne wzdłuż torów. W związku z tym gmina chce, by mogli z nich korzystać rolnicy, a by tak się stało, muszą być szersze niż te założone w projekcie. – Dlatego odbyliśmy szereg spotkań i wystosowaliśmy oficjalne pismo. Jestem dobrej myśli, bo województwo dysponuje pieniędzmi. Liczę, że nasza prośba zostanie pozytywnie rozpatrzona – podkreśla Gerard Tomiak.

ŁR

Foto ilustracyjne.

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w GRODZISK