REGION

Koła gospodyń wiejskich mogą składać wnioski i dostać pieniądze na swoją działalność1 min na czytanie

REGION - Koła gospodyń wiejskich mogą składać wnioski i dostać pieniądze na swoją działalność - myregion

Nabór wniosków ruszył 5 czerwca, a tegoroczna pula środków przewidzianych dla kół wynosi 40 mln zł. O pomoc można się ubiegać w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Głównym warunkiem, jakie musi spełniać koło, jest rejestracja w Krajowym Rejestrze Kół Gospodyń Wiejskich. Obecnie figuruje w nim ponad 9 tys. takich organizacji. Najwięcej w województwach wielkopolskim (1380), lubelskim (1182) i mazowieckim (1173). Wysokość pomocy dla koła jest uzależniona od liczby jego członków. Wynosi od 3 tys. zł dla koła liczącego nie więcej niż 30 osób, 4 tys. zł, jeżeli koło liczy od 31 do 75 osób i 5 tys. zł, jeżeli koło tworzy ponad 75 osób.

Program wsparcia dla KGW z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem, co potwierdza wzrost liczby kół, które wnioskują o pomoc. W 2018 roku ze wsparcia skorzystało ponad 4,5 tys. kół, które otrzymały łącznie około 16,3 mln zł. Rok później pomoc w kwocie 29,7 mln zł trafiła już do blisko 8,6 tys. kół. – Cieszę się, że ARiMR może współpracować z kołami gospodyń wiejskich, które odgrywają ważną rolę w aktywizowaniu lokalnych społeczności, integrowaniu mieszkańców, budowaniu wspólnoty, jak i kultywowaniu polskich tradycji – podkreśla Tomasz Nowakowski, Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Termin składania wniosków mija 30 września, chyba, że wcześniej zostanie wyczerpana pula środków przewidzianych na ten program. 

opr. ŁR

Na zdjęciu Beata Binkowska z KGW Kaszczor, Małgorzata Jędrzychowska z KGW Perkowo i Violetta Nowak z KGW Popowo Stare podczas nagrań do programu „Pytanie na śniadanie”. 

Podziel się informacją ...
 • 40
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  40
  Udostępnienia

Zobacz inne

Więcej w REGION