NewsNOWY TOMYŚL

Klamka jeszcze nie zapadła. NFZ: dopiero podejmiemy decyzje wobec przychodni1 min na czytanie

News - Klamka jeszcze nie zapadła. NFZ: dopiero podejmiemy decyzje wobec przychodni - myregion

Wielkopolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia nie potwierdza, by udało się dojść do porozumienia z dwoma przychodniami, które znalazły się na liście tych, z którymi nie zostanie przedłużona umowa. Przypomnijmy, że w Wielkopolsce wytypowano 15 takich placówek, w tym dwie z naszego regionu – Opalenicy i Kuślina. Powodem nie przedłużania finansowania ma być nadużywanie teleporad. Nieoficjalnie ustaliliśmy do południa, że pacjenci mogą być spokojni, bo placówki dojdą do porozumienia z NFZ, o czym zapewniał m.in. wójt Mieczysław Skrzypczak. Podkreślał, że taką informację otrzymał od osoby zarządzającej przychodnią w Kuślinie. 

Marta Żbikowska-Cieśla z wielkopolskiego oddziału NFZ informuje tymczasem, że nie wysyłano do przychodni informacji z deklaracją przedłużenia umów. – Obecnie trwa weryfikacja sprawozdań otrzymanych i skorygowanych przez podmioty POZ (Podstawowej Opieki Zdrowotnej – przyp. red.). Po przeanalizowaniu raportów zostaną podjęte decyzje dotyczące dalszej współpracy z przychodniami, które udzielały 90 proc. teleporad w stosunku do wszystkich świadczeń. 

Rzeczniczka NFZ w Wielkopolsce informuje ponadto, że jeżeli z przychodnią nie zostanie przedłużona umowa, to NFZ przekaże deklaracje pacjentów innej placówce, która zadeklaruje chęć opieki nad tymi pacjentami. – Może też być taka sytuacja, że po wygaśnięciu umowy ten sam podmiot podpisze nową umowę i listy pacjentów zostaną w tej samej placówce. Z tym, że nowa umowa musi zostać zawarta bezterminowo. W każdej chwili pacjent może również podpisać deklarację wyboru lekarza rodzinnego w wybranej przez siebie placówce – tłumaczy Marta Żbikowska – Cieśla. 

JP, ŁR

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News