NewsREGION

Kiedyś były powodem do wstydu, dziś zyskują na popularności. W czym tkwi siła second handów?2 min na czytanie

News - Kiedyś były powodem do wstydu, dziś zyskują na popularności. W czym tkwi siła second handów? - myregion

– W naszym sklepie od dawna w dniu dostawy ustawiają się kolejki. Codziennie w sobotę już dwie godziny przed otwarciem. Kolejka potrafi ciągnąć się po schodach w dół – opowiada pani Gosia, właścicielka jednego z nowotomyskich second handów. Wspomina, że kiedyś młodzi ludzie wstydzili się, kiedy ich matki kupowały rzeczy w sklepach z używaną odzieżą. – Nie był to powód do dumy, a często raczej do wstydu. W ostatnim czasie bardzo się to zmieniło – zaznacza właścicielka sklepu, popularnie nazywanego „lumpeksem”. Opowiada, że nawet młodzież przychodzi grupami. – Potrafią razem szukać i cieszyć się, że znajdują coś unikatowego, często jeszcze z metką lub w idealnym stanie, a przy tym w minimalnej cenie – dodaje pani Gosia.

Duży wpływ na bardzo dobre prosperowanie sklepów z używaną odzieżą ma niewątpliwie promowany wszędzie ekologiczny styl życia. Bez dwóch zdań ubrania pozyskane z drugiej ręki wpisują się w styl „zero waste”, zgodnie z którym ludzie starają się produkować jak najmniej odpadów i w jak najmniejszej ilości zanieczyszczać środowisko.

– Swój sklep prowadzę już parę dobrych lat. Jakiś czas temu z małego wynajmowanego lokalu przeniosłam się na większy metraż mówi nam pani Ania, właścicielka second handu w Grodzisku. – Mam stałe osoby, które bywają u mnie raz w tygodniu, takie które przychodzą nawet codziennie i wielu nowych klientów – mówi właścicielka. – To wspaniale, że lumpeksy przestają być kojarzone z czymś wstydliwym i nieciekawym – podkreśla. Wyjaśnia też, że wiele osób, które ją odwiedzają cieszy to, że mogą kupić ubrania często warte kilkaset złotych za grosze. – Szukają ubrań dobrych jakościowo, porządnych i bez wad. U mnie można robić zakupy codziennie, ubrać się od stóp do głów za sto złotych i nie zbankrutować – dodaje pani Ania.

GH

Podziel się informacją ...
 • 9
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  9
  Udostępnienia

Zobacz inne

Więcej w News