NewsWOLSZTYN

“Kębłowskie Mazowsze” szykuje się do 45 urodzin. Zespół zaprasza na jubileuszowy koncert2 min na czytanie

News - “Kębłowskie Mazowsze” szykuje się do 45 urodzin. Zespół zaprasza na jubileuszowy koncert - myregion

Czasu jeszcze trochę zostało, ale już dziś można zapisać datę koncertu z okazji jubileuszu 45-lecia Zespołu Pieśni i Tańca Kębłowo. Wydarzenie jest planowane na 25 czerwca na godz. 19 na placu przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Kębłowie, jeśli dopisze pogoda. W przypadku deszczu spotkanie odbędzie się w Miejskiej Sali Sportowej Świtezianka w Wolsztynie.

Zespół Pieśni i Tańca powstał zaraz po uruchomieniu domu kultury w Kębłowie, w budynku byłej Gromadzkiej Rady Narodowej. Dyrektor Janina Kotlarska zaproponowała uruchomienie zespołu folklorystycznego. Wzięła rower i objechała wszystkie domostwa zapraszając na pierwsze zebranie, na które mieszkańcy przyszli całym rodzinami. Prawie w całości przybyli członkowie dawnego szkolnego zespołu chóralnego. To z nich miał być rekrutowany powstający chór.

Przybyli również członkowie kapeli wiejskiej. I tak 14 listopada 1975 roku odbyły się pierwsze zajęcia. Instruktorem chóru została Maria Jankiewicz, a instruktorem tańca Henryk Dąbrowski. Wszyscy z ogromnym zapałem przystąpili do pracy. Tu wielu z nich po raz pierwszy dowiedziało się o muzyce Chopina, Mozarta, Moniuszki, ćwiczyło dykcję i poprawny akcent. Uczyło się co to frazowanie czy harmonia. Również od pierwszych prób czynione były starania o pozyskanie strojów dla zespołu.

Pierwszy występ miał miejsce 30 maja 1976 roku w Domu Kultury w Wolsztynie z okazji wojewódzkiej inauguracji Święta Kultury, Oświaty, Książki i Prasy. Pierwszy występ w rodzinnej wsi miał miejsce 29 sierpnia 1976 roku z okazji gminnych dożynek oraz uroczystego otwarcia sali widowiskowej. 5 września zespół wziął udział w obchodach Wojewódzkich Dożynek w Szprotawie, co było wielkim wyróżnieniem dla istniejącego niespełna rok zespołu.

I tak historia zespołu toczy się do dzisiaj. Pięć lat temu hucznie i przy pełnej sali świętowali 40-lecie. Teraz przyszedł czas na 45 urodziny. Ostatni rok z powodu pandemii koronawirusa był trudny. Występów brakowało. Jedynie w styczniu ubiegłego roku Kębłowskiemu Mazowszu, bo tak są nazywani przez wielbicieli, udało się zagrać koncert kolęd.

JP

Zdjęcie z koncertu z okazji 40-lecia ZPIT Kębłowo.

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News