NewsNOWY TOMYŚL

Kancelaria Prezydenta RP komentuje sprawę Mai ze Zbąszynia. “Decyzję podejmą eksperci”2 min na czytanie

News - Kancelaria Prezydenta RP komentuje sprawę Mai ze Zbąszynia. “Decyzję podejmą eksperci” - myregion

Dziewczynka choruje na SMA i potrzebuje 9 mln zł, by móc przejść terapię genową. O sprawie informowaliśmy kilkukrotnie. Dotychczas zebrano ponad 2 mln zł. Tata Mai z końcem sierpnia poszedł nawet do Warszawy, by osobiście dostarczyć list do Ministerstwa Zdrowia. Bo obecnie ważą się losy refundowania kosztownej terapii genowej. Stąd o sprawę zapytaliśmy m.in. Kancelarię Prezydenta RP, bo to Andrzej Duda przedłożył projekt ustawy o Funduszu Medycznym, z którego terapia genowa miałaby być refundowana. Ustawa o Funduszu weszła w życie, a to czy terapia genowa będzie z niego refundowana, zależy od finału negocjacji z firmą produkującą lek. Te trwają i jeszcze we wrześniu mają się zakończyć. Tak przynajmniej informowało Ministerstwo Zdrowia. Jak do sprawy odnosi się w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy Kancelaria? 

Celem przedłożenia przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej projektu ustawy o Funduszu Medycznym było m.in. stworzenie systemowych mechanizmów dodatkowego finansowania leczenia chorób rzadkich, przede wszystkim występujących u dzieci. Ustawa przewiduje m.in., że ze środków Funduszu Medycznego możliwe będzie finansowanie leczenia, w którym konieczne jest wykorzystanie technologii lekowych o wysokim poziomie innowacyjności  lub o wysokiej wartości klinicznej (nowoczesnych leków dotychczas nierefundowanych ze środków publicznych). Pytanie odnosi się potencjalnie do właśnie tego typu leku. Decyzje w zakresie włączenia leku do grupy terapii finansowanych z Funduszu Medycznego podejmowane będą przez ekspertów z zakresu medycyny, a nie polityków­­­, a określone role w tym procesie, zgodnie z przepisami ustawy o Funduszu Medycznym, odgrywać będą: Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, Rady Przejrzystości, konsultanci  krajowi z odpowiednich dziedzin medycyny, Rzecznik Praw Pacjenta i ostatecznie Minister Zdrowia. Dodatkowe działania legislacyjne Prezydenta RP w tym zakresie nie są konieczne.

Kancelaria Prezydenta RP dla myRegion.pl

Jak wynika więc z komentarza Kancelarii, to eksperci zdecydują teraz o tym, czy lek potrzebny Mai trafi na listę tych refundowanych, a ostatnie słowo będzie należeć do Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego. 

ŁR

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News