NewsREGION

Jutro uczniowie wracają do szkół. Jak będzie wyglądało rozpoczęcie roku szkolnego w czasie epidemii?2 min na czytanie

News - Jutro uczniowie wracają do szkół. Jak będzie wyglądało rozpoczęcie roku szkolnego w czasie epidemii? - myregion

Jutro (1.09.) po raz pierwszy od pół roku uczniowie pójdą do szkół i rozpoczną nowy rok szkolny. Będzie inaczej niż zwykle. Dyrektorzy placówek organizują inaugurację w reżimie sanitarnym. 

W szkole podstawowej numer 4 w Grodzisku Wielkopolskim, gdzie potwierdzono zachorowania u pracowników placówki, rozpoczęcie roku szkolnego zostanie rozłożone na pięć godzin, od 8 do 12, żeby uczniowie jednocześnie się nie tłoczyli. Harmonogram z podziałem na klasy można znaleźć na stronie internetowej placówki. Uczniowie będą przychodzić o pełnych godzinach, a wchodzić i wychodzić tylko wyznaczonymi wejściami i wyjściami. Spotkają się z wychowawcami, zostaną im wyjaśnione zasady bezpieczeństwa obowiązujące w szkole. Będą mieć obowiązek zakrywania ust i nosa, a także dezynfekcji rąk i zachowania dystansu. W trakcie roku szkolnego każda z klas ma przebywać w swojej sali, a zmieniać się mają nauczyciele. Zróżnicowane będą miejsca i czas przerw międzylekcyjnych, żeby ograniczyć kontakty. 

W Wolsztynie nie będzie tradycyjnej gminnej inauguracji roku szkolnego w szkołach podstawowych. Wydarzenie organizują dyrektorzy, ale w większości placówek uczniowie spotkają się z wychowawcami w klasach. 

– Nie planujemy uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego. W liceum i szkole zawodowej w Wolsztynie ma się odbyć apel dla uczniów klas pierwszych. Pod warunkiem, że takie spotkanie będą możliwe na dworze. Jeśli będzie padać tak jak dziś, niestety spotkań nie będzie – mówi starosta wolsztyński Jacek Skrobisz. W Zespole Szkół Zawodowych w Wolsztynie uczniowie starszych klas w ogóle nie pojawią się w szkole. Plan lekcji będą mogli znaleźć na stronie internetowej placówki. Z kolei liceum zaprasza na rozpoczęcie roku szkolnego wszystkich uczniów, ale do klas na spotkania z wychowawcami przejdą tylko uczniowie klas pierwszych. – Dla pierwszoklasistów wszystko jest nowe. Chcemy im pomóc odnaleźć się w tej sytuacji. Uczniowie starszych klas wszystkie informację, łącznie z planem lekcji, otrzymają przez dziennik elektroniczny – mówi Katarzyna Lulkiewicz, dyrektor wolsztyńskiego ogólniaka.

W powiecie nowotomyskim do tej pory przedstawiciele starostwa odwiedzali uroczystości z okazji rozpoczęcia roku szkolnego we wszystkich swoich szkołach. – W tym roku nie będzie to możliwe. Za szkoły odpowiadają dyrektorzy, ale przyjęliśmy, że ogólne zasady są takie, że tego dnia do placówek przyjdą tylko uczniowie klas pierwszych. Oczywiście wszystko odbędzie się zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Edukacji Narodowej i Głównego Inspektoratu Sanitarnego – mówi Marcin Brambor, wicestarosta nowotomyski. 

JP

Podziel się informacją ...
 • 7
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  7
  Udostępnienia

Zobacz inne

Więcej w News