NewsWOLSZTYN

Jutro protest rolników na drodze krajowej. Ciągniki będą jechały z Żodynia do Wolsztyna2 min na czytanie

News - Jutro protest rolników na drodze krajowej. Ciągniki będą jechały z Żodynia do Wolsztyna - myregion

Około 70 rolników, m. in. z gminy Sielec, Przemęt i Babimost, spotkało się wczoraj (5.10) w Kiełkowie, by ustalić szczegóły dotyczące jutrzejszego (7.10.) protestu w obronie polskiego rolnictwa. – Padło wiele gorzkich słów, ale bronimy swoich gospodarstw i rodzin – mówi Ryszard Buda, hodowca trzody chlewnej z Wojciechowa. Rolnicy ruszą około godz. 10 spod „Baszty” i będą się powoli przemieszczać w kierunku miasta Zablokowanie drogi krajowej przy trwającej przebudowie ronda może skutkować paraliżem komunikacyjnym Wolsztyna. 

– Byliśmy nieliczną grupą w Warszawie – przyznaje rolnik. – Nieśliśmy transparent, na którym wypisaliśmy w punktach czym jest tzw. „piątka PiS dla zwierząt”, czyli: likwidacją polskiej trzody chlewnej, polskiej hodowli bydła, hodowli brojlera, niosek, a w końcu całkowitą likwidacją polskiego rolnictwa. Policja szacuje, że było nas wszystkich w Warszawie ok. 7 tys. osób, a w wiadomościach na TVP1 była z tego kilkusekundowa migawka. Teraz, gdy protestują środowiska LGBT, temat nie schodzi z ekranu od trzech dni! – mówi Ryszard Buda.

„Piątka dla zwierząt” to zdaniem rolników absurd, za którym stoi obcy kapitał. Ja podkreślają, norki to tylko przykrywka i narzędzie do grania na ludzkich emocjach, mówieniu o niehumanitarnej hodowli dla nikomu do niczego niepotrzebnych futer, ale uderzenie w jedną gałąź rolnictwa, szybko odbije się na pozostałych i odczują to nie tylko rolnicy i ich rodziny, ale także mieszkańcy miast.– Polski rolnik przetrwał bardzo wiele. Wojny, embarga… Ale tego nie przetrwa – twierdzi Ryszard Buda. – Jakie państwo pozwala na odbudowanie się PGR-ów, tyle tylko, że pod innym szyldem? Szyldem wielkich koncernów. Dwóch, trzech na cały kraj! – dodaje. 

– Był czas, że rolnicy stracili zaufanie do ministra Ardanowskiego, ale to, że zagłosował w ich obronie, przeciwko tej ustawie i zapłacił za to stanowiskiem, zmyło wszystkie jego grzechy i sprawiło, że odzyskał nasz szacunek – podkreśla Ryszard Buda, teraz rolnicy patrzą na ręce wielkopolskich parlamentarzystów. – Dziękujemy posłowi Killionowi Munyamie, który jako jedyny poseł PO w naszym okręgu wyborczym zagłosował przeciwko tej ustawie. Liczyliśmy na każdego posła, a Rutnicki głosował „za” – kwituje.

Dziś i jutro rolnicy prowadzić będą protest ostrzegawczy w Warszawie, a na wtorek (13.10) zapowiadają jeszcze większą demonstracje, niż ta ubiegłotygodniowa. Zapowiadają wyjazd wozów asenizacyjnych, które będą wylewać na drogi i autostrady gnojówkę i rozrzucanie obornika.

EI 

Podziel się informacją ...
 • 427
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  427
  Udostępnienia

Zobacz inne

Więcej w News