NewsWOLSZTYN

Jutro 1 września. Policjanci będą czuwać , ale to za mało, by było bezpiecznie2 min na czytanie

News - Jutro 1 września. Policjanci będą czuwać , ale to za mało, by było bezpiecznie - myregion
All-focus

Rozpoczęcie roku szkolnego zawsze wiąże się ze wzmożonym ruchem samochodów i pieszych w okolicach placówek oświatowych. Od jutra, przez kilka dni Policjanci będą monitorowali te miejsca zwracając szczególną uwagę na zachowanie dzieci i młodzieży oraz rodziców odwożących swoje pociechy autami i innych kierowców.

Asp. Sztab. Piotr Horowski, naczelnik wydziału ruchu drogowego Komendy Powiatowej Policji w Wolsztynie zwraca się z prośbą do wszystkich rodziców i nauczycieli, by już dziś i w ciągu najbliższych dni porozmawiali z dziećmi i uczniami na temat bezpieczeństwa. – Mimo że od 1 czerwca obowiązuje nowy przepis dotyczący pierwszeństwa pieszego zbliżającego się do przejścia dla pieszych, wciąż obowiązuje nas wszystkich zasada ograniczonego zaufania, a przed wejściem na jezdnię trzeba się rozejrzeć – przypomina.

– Pamiętajmy, że dziecko postrzega i reaguje na otoczenie inaczej niż dorosły. Nie wystarczy wyrecytować mu przepisy albo wydać nakazy i zakazy. Musimy wytłumaczyć im, jakie zagrożenia mogą napotkać w drodze do i ze szkoły i jak ich unikać tak, by dziecko wysłuchał nas z uwagą i zapamiętało to – podkreśla Piotr Horowski. – Warto jeszcze dziś przejść z dzieckiem drogę do szkoły i pokazać mu te miejsca, które mogą być dla niego szczególnie niebezpieczne oraz wytłumaczyć, na co powinno zwracać szczególną uwagę i jak się zachować się, by bezpiecznie je pokonać – dodaje.

– Przypominam także, że dziecko do ukończenia 7 roku życia nie może być samodzielnym uczestnikiem ruchu, więc musi być odprowadzane do szkoły i przyprowadzane z niej przez osobę dorosłą lub starsze rodzeństwo nie młodsze niż 10-letnie. Wszystkie dzieci powinny być też dobrze widoczne na drodze, dlatego warto zadbać o odblaski – mówi Piotr Horowski.

EI

fot. Policja

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News