NewsWOLSZTYN

Jubileusz Zespołu Pieśni i Tańca Kębłowo. Już jutro koncert na wolsztyńskim rynku2 min na czytanie

News - Jubileusz Zespołu Pieśni i Tańca Kębłowo. Już jutro koncert na wolsztyńskim rynku - myregion

Jubileusz 45-lecia Zespołu Pieśni i Tańca Kębłowo minął w listopadzie ubiegłego roku, ale dopiero teraz możliwa jest organizacja obchodów. Wczoraj (25.06.) o godz. 19 odbył się koncert na placu przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Kębłowie. W niedzielę (27.06.) o godz. 15 członkowie zespołu zapraszają na koncert na rynku w Wolsztynie.

Przez lata zespół wychował kilka pokoleń tancerzy, jednoczył mieszkańców Kębłowa i całej okolicy. Grażyna Zboralska (28 l.) jest w zespole od 22 lat i jak podkreśla, że są jak wielka rodzina. Razem podróżowali na przeglądy i festiwale. Nie tylko w kraju, ale i za granicą. W odróżnieniu od dużych zespołów, typu Mazowsze, wszystko robią sami. – Pakowanie autobusu to logistyczne wyzwanie, trzeba wszystko zmieścić (kostiumy, instrumenty, upominki i bagaże). U nas każdy wie co ma robić – mówi pani Grażyna. Mówi też, że niełatwo nauczyć się tańców ludowych. – trzeba mieć w nogach kilometry kroków. Sylwia Kotlarska – kierownik zespołu wyjaśnia, że dzieci zaczynają od chodzenia, a w pewnym momencie przychodzi chwila, gdy pojawia się taniec. – Najważniejsze, by chęci były, bo często ktoś, kto na pierwszy rzut oka nie ma predyspozycji, okazuje się świetnym tancerzem, a wtóruje jej Dariusz Wnuk – instruktor.

Pandemia wszystkim pokrzyżowała plany. Mimo że występ z okazji jubileuszu był już prawie gotowy w ubiegłym roku, dopiero teraz będą mogli go zobaczyć widzowie. To będą wyjątkowe koncerty, nie tylko z powodu jubileuszu. To jedne z ostatnich występów zespołu pod nadzorem Sylwii Kotlarskiej, która we wrześniu przechodzi na emeryturę. Przez lata była ostoją dla członków zespołu. – Po próbie często zostawaliśmy porozmawiać panią Sylwią, która siedziała z nami czasami nawet do 23 – wspomina Wojciech Dulko, który tańczy od 22 lat. A nam pozostaje zaprosić na te wyjątkowe spotkania z zespołem Kębłowo. Transmisję z niedzielnego koncertu będzie można obejrzeć na facebooku myregion.pl

JP

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News