GRODZISKNews

Jubileusz „Wilkowian”. Śpiewają już od 25 lat!2 min na czytanie

GRODZISK - Jubileusz „Wilkowian”. Śpiewają już od 25 lat! - myregion

Założyli zespół, by śpiewając radośniej iść przez życie. Chcieli przy tym kultywować tradycje i zwyczaje ludowe swoich przodków. Właśnie minęło 25 lat od powstania zespołu śpiewaczego „Wilkowianie”.

– Cieszymy się jubileuszem i mamy plany na przyszłość. W styczniu przygotowujemy w naszym kościele w Wilkowie Polskim przegląd najpiękniejszych kolęd, na który zaprosimy kilka zespołów śpiewaczych – mówi kierownik zespołu, Zofia Cugier.

Jubileusz świętowano na „Biesiadzie u Wilkowian”. Przybyli zaproszeni goście, a wśród nich zespół „Zgoda” z Kamieńca, „Kokorzynianki” z Kokorzyna oraz Zespół Taneczny „Cybinka”. Kierownik zespołu Zofia Cugier wraz z Grzegorzem Hermanem, dyrektorem Centrum Kultury w Wielichowie, podziękowali członkom zespołu za wieloletnie zaangażowanie i pasję w kultywowaniu tradycji. Goście składali gratulacje i kwiaty na ręce Zofii Cugier. Radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Henryk Szymański wręczył zespołowi odznakę honorową „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego”, którą zarząd województwa przyznał na wniosek burmistrz Wielichowa, Honoraty Kozłowskiej. Świętowano przy występach zaproszonych artystów, dodatkowo burmistrz Wielichowa przygotowała jubileuszową niespodziankę, a był nią występ włoskiego artysty Dario Isidoris.

Ludowy zespół śpiewaczy „Wilkowianie” powstał jesienią 1996 roku, dzięki staraniom sołtysa Wilkowa Polskiego Leona Cielebąka i Heleny Łagódki, kierownik zespołu do 2014 roku. Pierwszy występ „Wilkowian” miał miejsce w 1997 r. Wtedy to członkowie zaprezentowali się w ludowych strojach uszytych na wzór stroju szamotulskiego. Zespół regularnie uczestniczy w życiu kulturalnym gminy Wielichowo uświetniając swymi występami większe uroczystości w regionie. Co roku występuje na „Święcie Pieczarki”, angażuje się w organizację dożynek i wyjeżdża z występami na przeglądy zespołów śpiewaczych. Od roku 2001 grupa organizuje w Wilkowie Polskim spotkania biesiadne pn. „W gościnie u Wilkowian”, na których integrują się zespoły śpiewacze z całego powiatu grodziskiego. W 2004 roku, dzięki wsparciu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Poznaniu i Centrum Kultury w Wielichowie, „Wilkowianie” nagrali płytę „Biała Chatka” ze swoimi pieśniami. Od 2014 roku kierownikiem jest Zofia Cugier, a kierownictwo muzyczne sprawuje Damian Popiołkiewicz. Na przestrzeni lat zespół wprowadzał do repertuaru nowe utwory. Obecnie „Wilkowianie” wykonują piosenki biesiadne, patriotyczne, żołnierskie oraz ludowe z okolic Wielkopolski i nie tylko. Reaktywowano również dziecięcą sekcję taneczną, która po przerwie na nowo powstała i obecnie liczy 6 par. Grupę prowadzi Marcelina Floraszek.

AS

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w GRODZISK