NewsNOWY TOMYŚL

Językowe pogotowie. O co chodzi w projekcie, który od trzech lat organizuje biblioteka?2 min na czytanie

News - Językowe pogotowie. O co chodzi w projekcie, który od trzech lat organizuje biblioteka? - myregion

Nowotomyska biblioteka od trzech lat organizuje językowe pogotowie. To projekt skierowany do wszystkich cudzoziemców mieszkających w Nowym Tomyślu i okolicy. Jak wyjaśnia nam bibliotekarka Izabela Putz, to propozycja również dla tych, których ciekawi polska kultura i tradycja. – Spotkania nie mają formy typowych kursów językowych, lecz odbywają się w dosyć luźnej atmosferze, przy wspólnym stole, aromatycznej kawie i słodkościach – tłumaczy Putz. Zaznacza, że najważniejsze jest, by obcokrajowcy czuli się dobrze w Nowym Tomyślu i byli częścią społeczności. – Do tego potrzebne są relacje i więzi, zawieranie znajomości i przyjaźni, wspólne rozmowy. To, poza doskonaleniem języka, oferuje nasza biblioteka – mówi Izabela Putz. Dodaje, że pomysł językowego pogotowia zrodził się na ulicy i jest efektem obserwacji. 

– My bibliotekarze jesteśmy bardzo wyczuleni na reagowanie na to, co dzieje się wokół. Jedną z naszych misji jest odpowiadanie na potrzeby mieszkańców. Jak wszyscy w Polsce zauważyliśmy, że coraz więcej obcokrajowców zasiedla nasz kraj. I to oni ostatecznie korzystają z naszej oferty. Rozmawialiśmy z nimi, gdzie się tylko dało: w autobusie miejskim, marketach, bibliotece czy po prostu na ulicy. Pytaliśmy gdzie pracują, z jakiej części Ukrainy są, co robili zanim zjawili się w Polsce. W ten sposób wysondowaliśmy, że posługują się dość słabym językiem polskim. No i zapaliła się lampka – wyjaśnia Izabela Putz. 

Pierwsze spotkanie zorganizowano w styczniu 2017. Od tamtej pory odbywają się one systematycznie, choć, jak wiadomo, w trakcie pandemii nie było to możliwe. Teraz spotkania wznowiono, a ostatnie odbyło się we wtorek, 29 września. – Tym razem odwiedziły nas mamy ze swoimi pociechami. Podczas gdy dzieci czytały elementarz, pisały i oglądały wystawę rysunków, mamy rozmawiały w języku polskim – opowiada Izabela Putz. Dodajmy, że bibliotekarka została wyróżniona za tę inicjatywę w Ogólnopolskim Konkursie im. Olgi Rok. Putz doceniono za przełamywanie barier i działanie prospołeczne. 

ŁR

Podziel się informacją ...
 • 6
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  6
  Udostępnienia

Zobacz inne

Więcej w News