GRODZISKNews

Jest decyzja w sprawie chlewni w Ratajach. Burmistrz dotrzymał słowa1 min na czytanie

GRODZISK - Jest decyzja w sprawie chlewni w Ratajach. Burmistrz dotrzymał słowa - myregion

Zrobił tak jak zapowiadał. Burmistrz Rakoniewic Gerard Tomiak wydał odmowną decyzję w sprawie określenia środowiskowych uwarunkowań dla inwestycji polegającej na budowie dwóch chlewni w Ratajach (gm. Rakoniewice). Przychylił się w ten sposób do protestów mieszkańców Augustowa (gm. Wielichowo) oraz Rataj i Ruchocic.

Inwestycję pozytywnie zaopiniował grodziski sanepid, Wody Polskie i Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Poznaniu. Duże wątpliwości budził sposób utylizacji powstałej na terenie planowanej instalacji gnojowicy. Początkowo inwestor przedstawił zapewnienie, że materiał będzie dostarczał do biogazowni w Ruchocicach. Nie było jednak konkretnej umowy. Burmistrz zobowiązał inwestora do jej przedstawienia. Dokument się pojawił, ale podpisał go właściciel firmy z Cykowa (gm. Kamieniec). Przedsiębiorstwo nie prowadzi jednak obecnie biogazowni. Inwestor przedstawił też umowę z trzema różnymi odbiorcami gnojowicy, którzy w sumie dysponują 526 ha terenu w gminie Kamieniec. Właściciele nie wykluczają wykorzystania gnojowicy jako nawozu bezpośrednio do gruntu. Jednak w raporcie nie ma mowy o takim rozwiązaniu. Nie ma też analizy o oddziaływania gnojowicy na środowisko – gruntowo wodne.

Wątpliwości budzi też sprawa zapatrzenia fermy w wodę. Duże jej zużycie przez instalacje mogło by spowodować obniżenie lustra wody w okolicznych zbiornikach. Zwłaszcza, że w ostatnich latach, zwłaszcza w okresie wiosenno – letnim, na terenie gminy Rakoniewice już był z tym problem. Burmistrz był zmuszony wydawać zakaz podlewania ogródków przydomowych, terenów zielonych czy napełniania basenów.

– Projektowana inwestycja stanowi zagrożenie ryzykiem zdrowotnym, ekologicznym, a także jest ingerencją w środowisko społeczno – przyrodnicze – mówi burmistrz Tomiak. Inwestor ma prawo odwołać się od decyzji.

JP

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w GRODZISK