NewsREGION

Jedni już marzną, innym wciąż za ciepło, ale spółdzielnie są gotowe do uruchomienia ogrzewania2 min na czytanie

News - Jedni już marzną, innym wciąż za ciepło, ale spółdzielnie są gotowe do uruchomienia ogrzewania - myregion
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jutro (29.09.) rusza sezon grzewczy w budynkach, których zarządcą jest Spółdzielnia Mieszkaniowa w Nowym Tomyślu. Jak mówi prezes Andrzej Funka, już od piątku upominają się o to mieszkańcy, zwłaszcza rodziny z małymi dziećmi. – Preferencje mieszkańców są różne, a my musimy znaleźć złoty środek – wyjaśnia. – W czasach, kiedy uruchomienie ogrzewania regulowane było rozporządzeniem stosownego ministerstwa, było łatwiej, ale już dawno minęły.

Przepis był konkretny. Ogrzewanie włączało się, gdy przez trzy doby z rzędu temperatura powietrza wynosiła nie więcej niż 7 stopni. Dziś każda spółdzielnia musi sama podjąć taką decyzję indywidualnie.

Spółdzielnia Mieszkaniowa Zjednoczenie w Wolsztynie zakończyła przygotowania do sezonu grzewczego i jest gotowa do jego uruchomienia. Prognozy są jednak jeszcze dość optymistyczne. – Po tym chwilowym załamaniu się temperatur, w weekend mają być u nas nawet 22, 23 stopnie, więc jest jeszcze trochę za ciepło – mówi prezes Zdzisław Przymuszała. – Mniejszy odbiór ciepła, to większe straty przesyłowe, a ciepło jest drogie, więc wyczucie chwili jest najważniejsze. Śledząc prognozy długoterminowe przewidujemy, że w tym roku uruchomimy ogrzewanie 7 października – przyznaje.

Ostatni sezon grzewczy w wolsztyńskiej spółdzielni rozpoczął się 24 września i był wyjątkowo długi, bo trwał aż 9 miesięcy – do 10 maja i ogrzewanie kosztowało spółdzielnię 2 mln. 500 tys. zł. – Dostawca, Energetyka Cieplna Opolszczyzny, co roku podnosi nam stawki, natomiast dla mieszkańców kwoty zaliczek na poczet ogrzewania nie zmieniły się od 7 lat – podkreśla Zdzisław Przymuszała. – Żeby utrzymać taki stan, musimy oszczędzać – dodaje, ale zaznacza, że marznąć nikomu nie pozwoli. Jeśli prognozy się zmienią i za oknami będzie chłodniej, niż przewidują synoptycy, to i ciepło do mieszkań popłynie szybciej.

EI

Podziel się informacją ...
 • 8
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  8
  Udostępnienia

Zobacz inne

Więcej w News