GRODZISKNews

Jedna wieś chce budować remizę, inne planują drogi i zabawy dla dzieci. A wszystko z funduszu sołeckiego3 min na czytanie

GRODZISK - Jedna wieś chce budować remizę, inne planują drogi i zabawy dla dzieci. A wszystko z funduszu sołeckiego - myregion

Rozpoczęły się spotkania wiejskie w gminie Wielichowo, na których mieszkańcy podejmują decyzję, na co przeznaczyć fundusze sołeckie. Prym wiodą drogi i lampy, ale jest też miejscowość, która zamierza wybudować remizę strażacką. 

Jedno ze spotkań już się odbyło. W poniedziałek mieszkańcy Augustowa decydowali o tym, na co wydać pieniądze, a w czwartek (3.09.) rozmawiać o tym będą mieszkańcy Zielęcina. Kolejne spotkania odbędą się w Prochach (7.09.), Gradowicach (8.09.) Wielichowie Wsi (9.09.), Piotrowie Wielkim (10.09.), Pruszkowie (14.09.), Trzcinicy (15.09.), Śniatach (16.09.), Łubnicy (17.09.), Dębsku (21.09.), Wilkowie Polskim (22.09.), Celinkach (23.09.), Reńsku (24.09.) i Zieminie (28.09.). 

W wielu wsiach wstępne plany dotyczące wydatkowania funduszu już są. Przed tygodniem informowaliśmy, że w Łubnicy mieszkańcy zamierzają dokończyć chodnik ulicy Polnej oraz remont sali. Z kolei sołtys Trzcinicy Maciej Łabiński zaznaczał, żę priorytetem jest droga do Puszczykowa, a następnie chodnik. Wspominał też o lampach ledowych, w które wieś w najbliższych latach zamierza inwestować. Podobne plany mają też inne miejscowości, w tym te dysponujące największymi pieniędzmi. Wśród nich jest Wilkowo Polskie, które ma do wydania ponad 47 tys. zł. Sołtys tej miejscowości Damian Apolinarski mówi nam, że jednym z ważniejszych zadań jest zrobienie ulicy Nowina. – Następnie Piaskowej oraz ustawienie lampy słonecznej – tłumaczy Apolinarski podkreślając przy tym, że najpierw muszą się na to zgodzić mieszkańcy. – Chciałbym również, abyśmy zrobili jaką imprezę, np. dzień dziecka, bo w tym roku, ze względu na epidemię nie doszło to do skutku – mówi sołtys Wilkowa. 

Jedna z większych inwestycji szykuje się w Gradowicach. Wieś na swoje pomysły może przeznaczyć 37,5 tys. zł i prawdopodobnie część tych środków wyda na pierwszy etap budowy remizy strażackiej. Sołtys Ryszard Karpacz mówi, że jest to temat do rozmów, ale i przyznaje, że taki budynek we wsi by się przydał. – Obecnie nasz samochód przechowujemy na prywatnej posesji dzięki uprzejmości właściciela – przyznaje sołtys. – Stąd chcielibyśmy postawić w końcu obiekt, bo ten, który mamy obecnie samochodu nie pomieści – tłumaczy Karpacz. Zaznacza jednak, że budowa miałaby odbywać się etapami, bo nie sposób zrobić wszystkiego w ciągu jednego roku. Tym bardziej, że w planach, podobnie jak w Wilkowie Polskim, jest jeszcze impreza dla dzieci, ale i droga z płyt betonowych. – To modne ostatnio rozwiązanie, ale i tanie. Dlatego chcielibyśmy jedną z naszych dróg w ten sposób utwardzić – mówi sołtys Gradowic. 

W gminie Wielichowo wsią, która dysponuje największym funduszem sołeckim jest Wilkowo Polskie. Na drugim miejscu jest Łubnica, a na trzecim Śniaty. Łącznie z gminnego budżetu na fundusz pójdzie w tym roku ponad 390 tys. zł. Burmistrz Honorata Kozłowska wyjaśnia, że to środki do dyspozycji mieszkańców. Zapewnia, że na większości spotkań pojawi się osobiście. To dla sołtysów dobra wiadomość, bo wielu z nich liczy, że gmina dołoży do inwestycji, które wspólnie z mieszkańcami swoich wsi planują. 

ŁR

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w GRODZISK