NewsREGION

Janyska: Polski Ład? To program politycznej korzyści. Zapłacą kolejne pokolenia2 min na czytanie

News - Janyska: Polski Ład? To program politycznej korzyści. Zapłacą kolejne pokolenia - myregion

– To program wyłącznie o tym jak dzielić pieniądze, a nie jak je pomnażać. To jest propozycja oparta wyłącznie o jeden cel – politycznej korzyści – mówi Małgorzata Janyska, posłanka PO z naszego okręgu. W jej ocenie zawsze dobrze brzmi oferta pt. ”damy”, ale jak się dochodzi do szczegółów, to wychodzi, że trzeba komuś zabrać.

– Solidarność społeczna jest ogromnie ważna, ale ona musi mieć rozsądne granice, bo inaczej nie zachęca do aktywności zawodowej, stałego rozwijania kompetencji i zdobywania wiedzy. Na koszt umocnienia władzy oraz jej rodzin i wyznawców, ludzie ciężko pracujący nie chcą się już składać! Kryzys, inflacja, brak zaufania do władzy, która nieustannie łamie prawo i stawia się ponad nim, sprawiają, że wiele firm już kończy swój żywot, wiele jest na skraju bankructwa, a skłonności przedsiębiorców do inwestowania są tragicznie niskie. Bez umocnienia firm po pandemii oraz ich szybkiego rozwoju, bez zwiększenia aktywności zawodowej Polaków, nie będzie pieniędzy na obszerny model państwa socjalnego. A jak nie będzie, to? To wygląda na to, że wprowadzone zostaną nowe daniny, opłaty, likwidowane odliczenia, itd. To już znamy – opłaty solidarnościowe, mocowe, paliwowe, itd. Zapłacą za to głównie kolejne pokolenia – podkreśla posłanka największej partii opozycyjnej.

– Kto zyska, a kto straci będzie można dokładnie pokazać, jak ukażą się konkretne ustawy. Na razie jak bajka brzmi obietnica, że bardzo niewielu straci, jedynie bardzo bogaci, a uznano już za takich, zarabiających powyżej 6 tys. zł. brutto (brutto!). Eksperci już komentują i obnażają te „nieco większe podatki”. Twierdzą jednak, że wszystko tkwi w szczegółach, bo wiele obietnic to na razie enigmatyczne deklaracje. Np. nie znana jest ostateczna konstrukcja kwoty wolnej od podatku. Czy będzie wygasającą? Nieznana jest bliżej rzucona informacja o jakiejś uldze dla klasy średniej. Wreszcie nie podano definicji klasy średniej, czy brany jest pod uwagę dochód na osobę w rodzinie, czy prosta konstrukcja – zarabiasz 10 tys. zł. będziesz płacił więcej w daninach, mimo że masz kredyt hipoteczny, samochód na raty, itd. A to dzisiaj żadne luksusy. Ubóstwo powinno być objęte oczywiście opieką państwa, ale także taką, która aktywizuje do samodzielności. Inaczej wszystko będzie nieskuteczne – zaznacza Małgorzata Janyska.

JP

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News