EXTRA

Jaką receptę na suszę w naszym regionie ma gospodarstwo Wody Polskie?2 min na czytanie

EXTRA - Jaką receptę na suszę w naszym regionie ma gospodarstwo Wody Polskie? - myregion

Chociaż mamy dopiero kwiecień, już borykamy się z niżówką. A to oznacza, że woda wysycha w pierwszych warstwach wodonośnych gleby, głównie w studniach. Suszę w ubiegłym roku określono jako największą od 50 lat. Od tego czasu to zjawisko się tylko pogłębia. 

– Wody Polskie bardzo kompleksowo podchodzą do tego problemu. Nasze działania poprzedziły wnikliwe konsultacje społeczne, które przeprowadziliśmy z przedstawicielami lokalnych władz i mieszkańców na terenie całego kraju – informuje Jarosław Władczyk, rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wód Polskich w Poznaniu. Dodaje, że na obszarze powiatów: wolsztyńskiego, nowotomyskiego i grodziskiego prowadzona jest retencja korytowa. Polega ona na zatrzymaniu wody w rzekach, kanałach i rowach melioracyjnych, dzięki znajdującym się na nich budowlom piętrzącym takim jak jazy i zastawki.

– Służą one do regulacji przepływu, a przede wszystkim do zahamowania odpływu i zmagazynowania wody w korytach.Działania te podjętom.in. na: Strudze Kamienieckiej, Kanale Środkowym Obry, Kanale Północnym Obry, Kanale Łączącym I, Kanale Łączącym II, Rowie Gnińskim, Kanale Wroniawskim, Rzece Soleckiej, Dojcy, Rowie A, Szarce, Strumieniu Kościółek, Rowie Wargańskim , Kanale Dźwina, Kanale Belęcin i Perzyny – tłumaczyJarosław Władczyk.Prace polegają na konserwacji lub naprawach bieżących. Dzięki dodatkowej odbudowie urządzeń piętrzących  spowolni się spływ wód, zwiększając zdolności retencyjne cieków i terenów przyległych. W planie utrzymania na rok 2020 ujęte zostało również sporządzenie operatów wodnoprawnych dla istniejących budowli piętrzących, dzięki czemu możliwe będzie podjęcie na nich piętrzenia, a co za tym idzie zwiększenia retencji. W najbliższych latach planowana jest także odbudowa jazów regulujących stan wody w Obrze, m.in. poniżej Jeziora Zbąszyńskiego. 

Dlatego Wody Polskie namawiają, by na każdym etapie swojego życia oszczędzać wodę. Bo skrócenie choćby o minutę wieczornej kąpieli pod prysznicem, sprawi że wody do swojej dyspozycji będziemy mieli więcej. 

RED

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w EXTRA