EXTRA

Jak prawidłowo nosić maseczkę? Która jest najlepsza? Garść ciekawych informacji na ten temat2 min na czytanie

EXTRA - Jak prawidłowo nosić maseczkę? Która jest najlepsza? Garść ciekawych informacji na ten temat - myregion

Liczy się nie to, by mieć cokolwiek na twarzy, ale też by maski nosić prawidłowo. To nie ozdoba, ale konieczność, by powstrzymać transmisję wirusa. Maska powinna ściśle przylegać do twarzy i zasłaniać ją od nasady nosa po podbródek. Nos i usta teoretycznie można zasłonić apaszką czy szalikiem, ale trzeba pamiętać, że to rozwiązanie wyłącznie doraźne i bardziej chroni przed mandatem niż wirusem, a przecież nie o to chodzi.

– Maseczki powinny posiadać atest, ale jeżeli ich nie mamy to podstawowa zasada jet taka, aby nie przepuszczały aerozoli i zrobione były z tkanin syntetycznych. Ostatnio w telewizji jeden z lekarzy demonstrował różne rodzaje maseczek i jedynie chirurgiczna dawała zabezpieczenie przed przenikaniem aerozoli, a przecież nasz oddech jest rodzajem aerozolu. Sam natomiast zrobił sobie maseczkę z worka od odkurzacza – mówi lek. med. Waldemar Micewski, dyrektor ds. medycznych wolsztyńskiego szpitala.

Własnoręcznie szyte maseczki najczęściej są bawełniane. Aby chroniły nas i otoczenie muszą być codziennie prane i prasowane. – Mogą być wykonane z tkanin bawełnianych, bawełnianych z domieszką elastanu, bawełnianych z lnem, lnianych, poliestrowych, wiskozowych z domieszką poliestru, poliamidowych z poliestrem, mogą być wykonane również z fizeliny – wylicza prof. Andrzej Horban, krajowy konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych. – W krawędzi powinno się znajdować wzmocnienie umożliwiające dopasowanie do nosa zapewniające szczelność, a rozmiar maseczki „na płasko” to co najmniej 17,5 cm x 9 cm – dodaje.

Materiały, z których są wykonane powinny posiadać certyfikat STANDARD 100 OEKO-TEX i umożliwiać pranie w temperaturze 60 stopni. Materiały o niskiej gramaturze należy złozyć w kilka warstw. Maseczki powinny być wiązane na troki lub mieć gumkę do zaczepienia o uszy, ale nie mogą luźno zwisać na twarzy. Powinny mieć zakładki (harmonijka) umożliwiające dopasowanie maseczki do kształtu twarzy, a więc zakrycie nosa, ust i brody. W tych bawełnianych warto przewidzieć między warstwami kieszonkę na filtr.

Pod żadnym pozorem nie należy nosić maseczki pod brodą, na szyi ani na czole, ściągać jej i zakładać ponownie, gdy jesteśmy już na zewnątrz, odkrywać nosa lub podbródka, nosić luźniej maski z otworami po bokach i dotykać rękami. Przed każdym założeniem , zdjęciem i po zdjęciu maseczki trzeba umyć lub zdezynfekować ręce. Zakładamy ją i zdejmujemy w domu chwytając za gumki lub troki.

RED

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w EXTRA