Artykuł informacyjny

Jak gmina Siedlec pokonała ASF5 min na czytanie

Artykuł informacyjny - Jak gmina Siedlec pokonała ASF - myregion

Od czerwca ubiegłego roku w gminie Siedlec nie stwierdzono żadnego nowego przypadku ASF. To efekt wielu działań na szczeblu gminnym, powiatowym, wojewódzkim i ogólnopolskim. I dobre wieści dla rolników, z których wielu mogło liczyć na odszkodowania.

Pierwszy przypadek ASF w powiecie wolsztyńskim stwierdzono w grudniu 2019 w okolicach Kębłowa. Liczba chorych dzików zaczęła drastycznie rosnąć i już w styczniu kolejnego roku było 128 przypadków. W ciągu jednego miesiąca myśliwi odstrzelili około 200 sztuk, a ognisko pod Kębłowem zlikwidowano. Wprowadzono zakaz wstępu do lasu, choć nie wszyscy go przestrzegali. Podjęto konkretne kroki zmierzające do zabezpieczenia powiatu wolsztyńskiego, obejmujące m.in. budowę płotu. I organizowano spotkania z rolnikami, m.in. w gminie Siedlec, która była narażona na największe straty, których, na szczęście, udało się uniknąć. Choć nie można stwierdzić, by wszyscy wyszli z ASF obronną ręką, to z pewnością można podkreślić, że rolnikom starano się zrekompensować straty. Zarówno te związane z ASF, jak i te związane z pandemią. Jak wynika z danych, suma odszkodowań z tytułu pomoru świń sięgnęła w powiecie wolsztyńskim blisko 2,5 mln zł, a o pieniądze wnioskowało ponad 60 rolników. Co w tym czasie robili samorządowcy? Wbrew pozorom – sporo, bo żeby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby trzeba było szybko decydować i interweniować u władz wojewódzkich, a nawet w komisji ochrony środowiska w Sejmie.

Tylko w Siedlcu zorganizowano co najmniej kilka spotkań z rolnikami, w których uczestniczyli nie tylko urzędnicy i wójt, ale przede wszystkim Powiatowa Lekarz Weterynarii Dominika Kmet. Na bieżąco informowano gospodarzy o sytuacji, jak i podkreślano, by przestrzegali zasad bioasekuracji. To istotne, bowiem w przypadku wystąpienia ogniska choroby nie mogliby liczyć na odszkodowania. Rolnikom tłumaczono również znaczenie poszczególnych stref, wprowadzanych przez rządzących i wiążących się niekiedy ze znacznymi utrudnieniami. Dotyczącymi głównie obrodu tuszami, przez co część gospodarzy nie uniknęła strat. Byłby one jednak znacznie większe, gdyby nie wspomniana budowa płotu i szybka reakcja urzędników z gminy Siedlec, a także wójta Jacka Kolesińskiego, który uczestniczył w niemal wszystkich spotkaniach, na różnych szczeblach. Począwszy od tych w gminie, a skończywszy na tych w Sejmie.

Tuż po wykryciu pierwszego ogniska ASF zwołano sztab kryzysowy w powiecie, a tego rodzaju spotkania odbywały się jeszcze kilkukrotnie. W Siedlcu w międzyczasie organizowano spotkania z parlamentarzystami, by na bieżąco orientować się w poszczególnych rozporządzeniach, jak i sposobie walki z ASF, którą przyjęli rządzący. Następnie obradowano w województwie, gdzie również funkcjonował sztab kryzysowy, ale obejmujący całą Wielkopolskę. Sporą inicjatywę w pomocy samorządom dotkniętym pomorem świń wykazał ówczesny wojewoda Łukasz Mikołajczyk, który gościł również w powiecie wolsztyńskim, ale na bieżąco był w kontakcie z siedleckim urzędem. Istotnym dla gminy wydarzeniem było uczestnictwo gminnych urzędników w komisji ochrony środowiska w Sejmie, choć można się dziś spierać, czy cokolwiek to wniosło, bo nie jest tajemnicą, że wiele pracy związanej z ASF musiały wykonać samorządy, a tzw. „góra” nie zawsze nadążała z kolejnymi rozporządzeniami.

Dziś, po ponad roku od wykrycia pierwszego przypadku ASF w powiecie wolsztyńskim, ten region wydaje się już oczyszczony z choroby, która mogła doprowadzić wielu gospodarzy do bankructwa. Ostatni przypadek wykryto w czerwcu i mimo tego, iż we wrześniu ognisko stwierdzono w Perzynach (gm. Zbąszyń) to nie dotknęło ono znacząco gminy Siedlec, choć znalazła się ona w niebieskiej strefie. Co dalej? Jak mówi wójt Jacek Kolesiński, teraz wszystko w rękach rządzących, bo dalsze przedłużanie ograniczeń przez rządzących nikomu nie służy, a rolnikom szkodzi. Bo strefa zawsze powoduje spadki sprzedaży, a Siedlec pokazał, że sprawnie uporał się z ogromnym zagrożeniem, które dziś wydaje się już tylko odległą przeszłością. I oby tak zostało.

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne