NewsNOWY TOMYŚL

Jak dopiąć budżet przy Polskim Ładzie? Wójt: to nie lada wyczyn, kosmos!1 min na czytanie

News - Jak dopiąć budżet przy Polskim Ładzie? Wójt: to nie lada wyczyn, kosmos! - myregion

Związek Miast Polskich opublikował kalkulator, który umożliwia sprawdzenie, ile każda w Polsce gmina straci na Polskim Ładzie. Z gmin w powiecie nowotomyskim najwięcej ubędzie Opalenicy (4 mln 348 tys. zł) i Zbąszyniowi (3 mln 748 tys.). Dalej jest Lwówek (1 mln 857 tys. zł) i Kuślin (1 mln 46 tys. zł). Na końcu Miedzichowo (704 tys. zł). 

Włodarze już dziś komentują ubytki w budżetach. Burmistrz Zbąszynia Tomasz Kurasiński mówi, że strata ponad 3 mln zł, to strata około 70 proc. kwoty przeznaczanej na inwestycje. – Mnie to przeraża, ale obecnie trudno powiedzieć więcej, bo nie mamy jeszcze konkretów – mówi Kurasiński. O mniejszej liczbie inwestycji mówi również wójt Kuślina Mieczysław Skrzypczak. – Jedyne, z czego właściwie możemy obcinać, to inwestycje, które w takiej sytuacji będą prowadzone z mniejszym rozmachem – mówi Mieczysław Skrzypczak. Przyznaje jednak, że ubytek ponad miliona złotych i zaplanowanie z taką dziurą budżetu to nie lada wyczyn, a wręcz kosmos. Zwłaszcza, że budżet nie jest duży, wynosi 32 mln zł. A z tego 4 mln 900 tys. zł gmina dokłada do oświaty, bo subwencja i dotacje od lat nie pokrywają wydatków. 

O ciągłym dokładaniu do oświaty mówią też inni samorządowcy. Wójt Siedlca Jacek Kolesiński mówi kwocie 11 mln zł, a o 7 mln wspomina wójt Przemętu Janusz Frąckowiak. – A my dokładamy blisko 4 mln – dodaje starosta wolsztyński Jacek Skrobisz, bo w przypadku powiatu nakłady na oświatę w skali rok przekraczają już 37 mln zł. 

ŁR

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News