GRODZISK

Imprez było mniej, ale koła gospodyń nie odpuszczają. Jak sobie radzą w dobie pandemii?2 min na czytanie

GRODZISK - Imprez było mniej, ale koła gospodyń nie odpuszczają. Jak sobie radzą w dobie pandemii? - myregion

Pandemia wpłynęła na działalność kół gospodyń, w tym tych z powiatu grodziskiego. Część imprez trzeba było odwołać, zrezygnowano także z wielu działań na rzecz mieszkańców. Gospodynie starają się jednak coś organizować i przyznają, że w tym roku kilka inicjatyw udało się przeprowadzić

Koło z Ruchocic zorganizowało m.in. spotkanie z kreatorką wizerunku. Wykład dotyczył budowania pewności siebie poprzez odpowiednio dobrany strój i makijaż. KGW z Błońska zdążyło wybrać się na wycieczkę do Inowrocławia, a gospodynie z Narożnik do Malborka. W Kuźnicy Zbąskiej odbyły się warsztaty kwiatowe, a w Słocinie biesiada muzyczna na ludowo, dzięki dofinansowaniu z Narodowego Centrum Kultury W RakoniewicachGminne Stowarzyszenie KGW zorganizowało z kolei rajd pieszo – rowerowy i biesiadę na zakończenie lata, z czego cieszy się prezeska organizacji, Katarzyna Krajewska.

Koła w gminie Rakoniewice nie otrzymują z gminy żadnego wsparcia, korzystają jedynie z dotacji rządowej i są to kwoty od 3 do 5 tys. zł rocznie w zależności od liczby członkiń. By pokazać, że koła aktywnie działają, ich inicjatywy nagłaśniał w ostatnich miesiącach grodziski ratusz. Publikowane były filmy, na których członkinie różnych KGW z całej gminy prezentowały kulinarne porady i opowiadały o tym jak przyrządzić regionalne danie. Filmy zrealizowano z inicjatywy UM w zastępstwie odwołanego Festynu przy Wiatraku, gdzie corocznie KGW częstowały swymi smakołykami. 

Część kół korzysta ze wsparcia agencji restrukturyzacji, a ostatnim  przykładem jest koło w Tarnowej (gm. Rakoniewice). Gospodynie niedawno się zarejestrowały, by sięgnąć po pieniądze i je otrzymały. Prezeska Gminnego Stowarzyszenia KGW Barbara Kostrzewa przyznaje, że Stowarzyszenie otrzymuje wsparcie finansowe z gminy i pieniądze te przeznaczone są na potrzeby kół. Jak potwierdzają wszystkie przewodniczące, pieniądze te będą wydane na wyposażenie sal wiejskich, choć początkowo miały być przeznaczone na organizację wydarzeń. Pandemia pokrzyżowała te plany. 

W gminie Wielichowo działa obecnie 12 kół gospodyń. W gminie Grodzisk 11, w gminie Kamieniec trzy. Najwięcej kół jest natomiast w gminie Rakoniewice (17). Koła nie ma już za to w Granowie. W gminie Grodzisk koła nie zarejestrowały się krajowym rejestrze i nie korzystają z rządowego wsparcia. Są za to wspierane finansowo każdego roku przez urząd gminy kwotą 1 tys. 500 zł na każde koło.

AS

Podziel się informacją ...
 • 59
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  59
  Udostępnienia

Zobacz inne

Więcej w GRODZISK