NewsREGION

Ilu ludzi chodzi do kościoła? Instytut Statystyki podał nowe dane. Nie są optymistyczne2 min na czytanie

News - Ilu ludzi chodzi do kościoła? Instytut Statystyki podał nowe dane. Nie są optymistyczne - myregion

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego ponownie sprawdził, ile osób chodzi na msze święte. I choć najnowszych danych jeszcze nie opublikował, podzielił się tymi sprzed pandemii. Nie są optymistyczne. 

W badaniach instytutu wyliczany jest wskaźnik dominicantes, czyli odsetek wiernych uczestniczących we mszy św. w stosunku do wszystkich osób do tego zobowiązanych. Drugą wskaźnikiem jest communicantes, czyli odsetek wiernych, którzy przystępują do komunii świętej. W ostatnim badaniu z 2019 r. wskaźnik dominicantes w Polsce wyniósł 36,9 proc., a wskaźnik communicantes – 16,7 proc. Rok wcześniej pierwszy wynosił 38,2, a drugi 17,3, zatem widać wyraźny spadek w ciągu roku. 

ISKK udostępnił dane na temat praktyk niedzielnych w naszych dekanatach z dwóch poprzednich lat sprzed pandemii. I tak w 2019 r. w niedzielnych mszach świętych w dekanacie wolsztyńskim uczestniczyło 43,8 proc. zobowiązanych, w przemęckim 55,8 proc., a w zbąszyńskim 43,6 proc. A rok wcześniej odpowiednio 48,8 proc., 52 proc. i 46 proc. Widać więc kilkuprocentowy spadek. Podobnie jest z ilością wiernych przyjmujących komunię świętą. W 2018 w diecezji wolsztyńskiej było ich 21,8 proc. uprawnionych, w przemęckiej 22,6 proc., a w zbąszyńskiej 23,3 proc. Rok przed pandemią odpowiednio 18,2 proc., 20,7 proc. i 22,2 proc. Te liczby i tak są lepsze od średniej ogólnej dla kraju.

Porównanie danych o praktykach niedzielnych mieszkańców regionu z 2018 i 2019 r. pokazuje spadek aktywności. Za to nasze parafie pozytywnie wyróżniają się na tle kraju. Na dane za 2021 r. trzeba będzie dłużej poczekać. Trudno oczekiwać poprawy w trakcie czwartej fali pandemii, gdy wiele osób musiało zrezygnować z odwiedzania kościoła. Ksiądz Roman Nowak z parafii w Prochach podkreśla, że dane za ostatnie dwa lata nie będą odzwierciedlać religijności w regionie. – Na pewno wiernych w kościele jest mniej. Niektórzy nie przychodzą ze strachu, inni z lenistwa. Trudno będzie przyciągnąć ich z powrotem. Nawet jeśli pandemia się skończy i ograniczeń już nie będzie, część wiernych nie wróci do kościoła. Praca nad ich powrotem do religijności nie będzie kwestią roku, a lat ksiądz Nowak. Zwłaszcza, że spotkania kolędowe po raz kolejny będą się odbywać głównie w kościołach.

JP, GH

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News