NewsREGION

Ilu jest praktykujących katolików? W niedzielę odbędzie się coroczne liczenie wiernych1 min na czytanie

News - Ilu jest praktykujących katolików? W niedzielę odbędzie się coroczne liczenie wiernych - myregion

W niedzielę (26.09.) w kościołach w całym kraju odbędzie się coroczne liczenie osób obecnych na mszach świętych (dominicantes) i przystępujących do komunii świętej (communicantes) – podał Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego.

W komunikacie podano, że „zebrane w ten sposób informacje będą stanowiły bezcenne źródło wiedzy i pomogą w rozeznawaniu wyzwań, jakie niesie ze sobą epidemia”.

Z opublikowanego w grudniu 2020 r. raportu Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC im. ks. Witolda Zdaniewicza wynika, że w 2019 r. wskaźnik dominicantes, dotyczący uczestnictwa zobowiązanych katolików w mszy św., wyniósł 36,9 proc. Wskaźnik communicantes, dotyczący liczby osób przystępujących do komunii św., wyniósł 16,7 proc. W diecezji poznańskiej było podobnie – odpowiednio 36,9 proc. i 16,7 proc. Dla porównania w sąsiedniej diecezji zielonogórsko – gorzowskiej wyniki były niższe od średniej krajowej – 26,5 proc. i 12,6 proc.

Liczenie wiernych w kraju odbywa się tradycyjnie raz w roku, w jedną z niedziel października. W ubiegłym roku w związku z pandemią w trosce o zdrowie i życie wiernych planowane liczenie wiernych zostało odwołane.

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC im. ks. Witolda Zdaniewicza założyło w 1972 r. Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego (księża pallotyni) jako Zakład Socjologii Religii. ISKK jest najstarszym w Polsce niezależnym ośrodkiem naukowym prowadzącym badania w zakresie religijności, katolicyzmu i jego społecznych kontekstów. Współpracuje m.in. z Głównym Urzędem Statystycznym.

JP

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News