GRODZISKNews

Ile kosztuje nauczanie religii w szkołach? O to właśnie pyta działacz Młodej Lewicy1 min na czytanie

GRODZISK - Ile kosztuje nauczanie religii w szkołach? O to właśnie pyta działacz Młodej Lewicy - myregion

Adam Boch, działacz Młodej Lewicy, wysłał listy do pięciu gmin powiatu grodziskiego w których pyta o zarobki katechetów i księży zatrudnionych w szkołach podstawowych. To odpowiedź na dyskusję o tym czy nauczanie religii w szkołach w ogóle ma sens. Boch pisma wysłał w czwartek (7.01.), a już wczoraj (13.01.) otrzymał dwie odpowiedzi – z gmin Kamieniec i Wielichowo.

Wyczerpującej odpowiedzi udzieliła gmina Wielichowo. Samorząd prowadzi pięć szkół – w Wielichowie, Wilkowie Polskim, Łubnicy i Gradowicach. W ub. roku za nauczanie religii zapłacono około 325 tys. zł. Z kolei przedstawiciel gminy Kamieniec odpisał, że nie dysponują takimi informacjami i należy się po nie zwrócić do poszczególnych szkół.

Boch komentuję, że sprawy nie odpuści, czeka też na odpowiedzi z kolejnych gmin. Tylko suma jaką wydała gmina Wielichowo jest jego zdaniem szokująca. – Za 325 tysięcy złotych można kupić autobus, który mógłby być podstawą utworzenia komunikacji publicznej w gminie. To też kwota, za którą można sfinansować nowe place zabaw, modernizacje klas w szkołach czy zbudować kilka nowych mieszkań komunalnych – mówi działacz lewicy.

Podkreśla przy tym, że jest zwolennikiem podwyższenia płac nauczycielom w szkołach. – Nie będziemy mieć dobrej jakości edukacji, jeśli będzie marnie opłacać tych, którzy kształcą kolejne pokolenia – mówi Boch. Przekonuje, żeby przestać finansować religię w szkołach z budżetu państwa, przenieść ciężar odpowiedzialności na kościół, a lekcje religii przenieść do salki katechetycznej.
JP

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w GRODZISK