NOWY TOMYŚL

Ich żegnaliśmy w mijającym roku. Zasłużeni mieszkańcy powiatu nowotomyskiego5 min na czytanie

NOWY TOMYŚL - Ich żegnaliśmy w mijającym roku. Zasłużeni mieszkańcy powiatu nowotomyskiego - myregion

Kardynał Zenon Grocholewski (+79 l.)

Pochodził z naszego regionu. Urodził się w Bródkach, niedaleko Lwówka. Po ukończeniu szkoły podstawowej wstąpił do Niższego Seminarium Duchownego w Wolsztynie, a następnie odbywał studia filozoficzno-teologiczne w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu. W 1966 roki wyjechał do Rzymu na studia prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Od października 1972 do 1999 pracował w Najwyższym Trybunale Sygnatury Apostolskiej. W grudniu 1982 papież Jan Paweł II mianował go biskupem tytularnym a w 1991 wyniósł do godności arcybiskupa. W 2001 papież włączył go w skład Kolegium Kardynalskiego a w tym samym roku powołał też na prefekta Kongregacji Wychowania Katolickiego. W marcu 2015 kardynał Grocholewski ustąpił z tego stanowiska. Zmarł 17 lipca w swoim mieszkaniu w Watykanie w wieku 79 lat.

Czesław Pakuła (+92 l.)

Odszedł w marcu. Przez 30 lat pracował na kolei w Zbąszyniu, później był kierownikiem noclegowni. W latach 60. gościł na swojej łące grupę kajakarzy. Wśród nich był Karol Wojtyła, później papież Jan Paweł II. Obecnie w pobliżu tego miejsca stoi pomnik Ojca Świętego. Przez lata był przewodniczącym lokalnego oddziału związku emerytów, rencistów i inwalidów. Kochał muzykę i śpiewał w chórze kościelnym. Stworzył też zespół śpiewaczy seniorów. Za działalność społeczną został uhonorowany tytułem „Zasłużony dla powiatu i województwa”. 

Leszek Wawrzyński (+61 l.)

Zmarł nagle w kwietniu. Pracował w lokalnej telewizji kablowej. Relacjonował wydarzenia z gmin Zbąszyń, Zbąszynek, Siedlec i Trzciel. Informował mieszkańców o tym co ważne, nowe i kontrowersyjne. Z kamerą pod pachą chodził jeszcze, gdy pracował na kolei i robił relację z wesel i innych imprez okolicznościowych. Był pasjonatem lokalnej historii i tradycji. Zabiegał o pamięć o osobach, które przed laty były filarami regionu. Był fanem muzyki ludowej i tradycji Regionu Kozła. 

Jolanta Dana (+58 l.)

Odeszła we wrześniu po długiej chorobie. Przez 26 lat, od samego początku, pracowała w Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Zbąszyniu. Uczyła religii. Początkowo pracowała jeszcze w szkole podstawowej, ale gdy ośrodek powiększał się o kolejne klasy, związała się tylko z tym miejscem. Przygotowywała uczniów do pierwszej komunii świętej i innych bierzmowania. Lubiła pomagać w organizacji jasełek, przedstawień teatralnych i apeli, w których występowali uczniowie. Koledzy z ośrodka zapamiętają szczególnie jej humor, uśmiech i dobre serce. 

Roman Chojnacki

Wieloletni kierownik zakładu komunalnego w Kuślinie zmarł w październiku. W zakładzie pracował od początku jego istnienia, tj. od 1999 roku. Cieszył się sympatią i szacunkiem, a po zakończeniu pracy zawodowej często odwiedzał kolegów i dzielił się doświadczeniem. Artur Bąk, obecny szef zakładu, podkreśla, że Roman Chojnacki był dla wielu wzorem i człowiekiem, na którego zawsze można było liczyć.

Ks. Zbigniew Uramowski (+62 l.)

Zmarł w wieku 62 lat, pochodził z Nowego Tomyśla. Duchowny z powodu choroby od 2013 roku przebywał w poznańskim Domu Księży Emerytów. Ks. Uramowski święcenia kapłańskie otrzymał w 1986 roku. Był wikariuszem w parafiach w Śremie, Poznaniu, i Czerwonaku. W 2006 roku został proboszczem w parafii w Słupi Kapitulnej. W kwietniu 2013 decyzją arcybiskupa został przeniesiony w stan spoczynku.

Jan Przybylski 

Wieloletni sołtys Wąsowa, który pełnił tę funkcje w latach 1999 – 2020. Od 2002 roku zasiadał też w Radzie Gminy Kuślin, wielokrotnie był przewodniczącym rady. Był dwukrotnie nominowany do Sołtysa Roku w ramach członkostwa w Stowarzyszeniu Sołtysów Powiatu Nowotomyskiego. Sołtys dbał o bezpieczeństwo i porządek w sołectwie, zabiegał o remonty dróg oraz budowanie nowych. Był głównym inicjatorem budowy ścieżki rowerowej i pomysłodawcą Festynu pod Lipami dla dzieci. Aby wzmocnić więzi organizował też spotkania integracyjne. Historia małej ojczyzny, czyli Wąsowa oraz Gminy Kuślin była dla niego bardzo ważna, przyczynił się do upamiętniania historii i nazwisk związanych z Powstaniem Wielkopolskim.

Jolanta Waśko (+49 l.)

Zmarła w czerwcu. Pracowała w referacie w księgowości budżetowej i podatkowej. W przyszłym roku obchodziłaby 30-lecie pracy zawodowej. Ostatni raz była w urzędzie w czwartek (11.06.), bo później miała urlop. W weekend trafiła do szpitala, gdzie nagle zmarła. Pochodziła z gminy Zbąszyń, ale mieszkała w gminie Siedlec.

Podziel się informacją ...
 • 6
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  6
  Udostępnienia

Zobacz inne

Więcej w NOWY TOMYŚL