NewsREGION

Dziś Światowy Dzień Ratownictwa Medycznego. Czego życzą sobie nasi ratownicy?1 min na czytanie

News - Dziś Światowy Dzień Ratownictwa Medycznego. Czego życzą sobie nasi ratownicy? - myregion

Dziś ratownicy medyczni śledzą wydarzenia w Warszawie i podkreślają, że rządzący robią wszystko, by podzielić i osłabić środowisko, więc oni sami sobie życzą siły i jedności. Życzą sobie także poprawy warunków pracy, a co za tym idzie i płacy, bo jak mówią – na razie obiecane im podwyżki to gruszki na wierzbie. – I jak strażacy: Tylu powrotów, ile jest wyjazdów, bo na drogach panuje prawdziwy horror – mówią i dorzucają – Spokoju i końca covidu!

Ratownicy medyczni pracują w wielu różnych formacjach. Ta najbardziej rozpoznawalna to oczywiście zespoły wyjazdowe ratownictwa medycznego od niepamiętnych czasów nazywane pogotowiem ratunkowym oraz różniące się głównie środkiem transportu – Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Równie często można ich jednak spotkać także na szpitalnych oddziałach ratunkowych i izbach przyjęć, oddziałach intensywnej terapii oraz w jednostkach GOPR, TOPR i WOPR, w straży pożarnej, granicznej, policji i wojsku.

W ramach systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego w 2020 r. funkcjonowało w Polsce 1 tys 581 zespołów ratownictwa medycznego oraz 21 baz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, a także 239 szpitalnych oddziałów ratunkowych. Z systemem współpracowały 154 izby przyjęć i 28 centrów urazowych. W 2020 r. odnotowanych zostało 2 mln 800 tys. wyjazdów i wylotów ratowników do różnego rodzaju zdarzeń i nagłych zachorowań, niemal drugie tyle interwencji przypadków kwalifikowanej pierwszej pomocy udzielonych przez strażaków – ratowników, miliony wyjazdów karetek transportu sanitarnego i tysiące akcji podejmowanych przez wyspecjalizowane grupy ratunkowe.

Wszystkim ratownikom medycznym, niezależnie od systemów i mundurów, które noszą, życzymy wszystkiego najlepszego!

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News