NewsREGION

CBŚP rozbiło gang, który miał przemycić do Wielkopolski 12 kg narkotyków3 min na czytanie

News - CBŚP rozbiło gang, który miał przemycić do Wielkopolski 12 kg narkotyków - myregion

Jak poinformowali dziś rzecznicy CBŚP, Policjanci z poznańskiego Centralnego Biura Śledczego Policji i Biura Spraw Wewnętrznych Policji, pod nadzorem Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu, prowadzą śledztwo w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie podejrzani są o przemyt i wprowadzanie do obrotu stymulującej substancji psychoaktywnej 3CMC (klofedronu).

Jak wynika z ustaleń funkcjonariuszy grupa działała na terenie województwa wielkopolskiego oraz poza granicami kraju, głównie w Niderlandach od września 2020, aż do momentu jej rozbicia. Przemycone substancje miały być rozprowadzone najprawdopodobniej na terenie woj. wielkopolskiego.

Funkcjonariusze zatrzymali 16 osób i przejęli 12 kg narkotyku przywiezionego z Holandii. Siedem osób zostało tymczasowo aresztowanych, a sprawa – jak informują śledczy, ma charakter rozwojowy.

Pierwsza akcja wymierzona w tę grupę przestępczą została przeprowadzona w marcu na przejściu granicznym w województwie lubuskim. Policjanci CBŚP udaremnili wówczas przemyt z Królestwa Niderlandów do Polski 11 kg klofedronu. Narkotyk był ukryty w przestrzeniach karoserii auta. Zatrzymali wówczas dwie osoby, które usłyszały zarzut wewnątrzwspólnotowego nabycia i przywóz znacznych ilości nowych substancji psychoaktywnych – co oznacza zbrodnię, która jest zagrożona karą pozbawienia wolności do 15 lat. Decyzją sądu podejrzani trafili do aresztu, gdzie nadal przebywają.

Od marca śledczy ustalili kto zlecił przemyt oraz kto prawdopodobnie miał się zajmować rozprowadzaniem narkotyków w kraju. W efekcie zatrzymanych zostało kolejnych 14 osób. Część z nich usłyszała już zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Podczas przeszukań ich mieszkań Policjanci znaleźli około kilogram 3CMC.

Na podstawie zebranego materiału dowodowego i na wniosek prokuratury, Sąd Rejonowy Poznań-Stare Miasto zastosował tymczasowe aresztowanie wobec kolejnych pięciu osób.

Łącznie podczas prowadzonych działań przejęto 12 kg nielegalnej substancji wartej około 700 tys. zł.

EI

fot. CBŚP

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News