NewsWOLSZTYN

Grzywny sięgające tysięcy złotych i zakaz prowadzenia pojazdów. To nowe kary dla piratów drogowych2 min na czytanie

News - Grzywny sięgające tysięcy złotych i zakaz prowadzenia pojazdów. To nowe kary dla piratów drogowych - myregion

W środę (04.08.) ok. godz. 19.30 na ul. Poznańskiej w Karpicku Policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującego mercedesem 18-letniego mieszkańca gminy Rakoniewice. Powodem policyjnej interwencji była prędkość, z jaką w terenie zabudowanym poruszał się nastolatek. Zamiast określonych przepisami 50 km/h mężczyzna jechał ponad dwa razy szybciej, bo aż 109 km/h.

Mieszkańcowi gminy Rakoniewice zatrzymano prawo jazdy. Zgodnie z przepisami zostanie ono zatrzymane na trzy miesiące. Kierujący ukarany został także 400 zł mandatem i 10 punktami karnymi. Policjanci przypominają, że przekraczanie dozwolonej prędkości jest jedną z częstszych przyczyn powodowania kolizji i wypadków.

Tymczasem rząd zapowiada zmiany w prawie o ruchu drogowym i niektórych innych ustaw. Zmiany mają być rewolucyjne i skupiają się na walce z piratami drogowymi. Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o ponad 30 km/h będzie skutkowało minimalnym mandatem w wysokości 1,5 tys. zł, niezależnie od faktu, czy naruszenie zostało stwierdzone w obszarze zabudowanym czy też poza tym obszarem.

Grzywna za nieprawidłowe zachowanie wobec pieszego wyniesie co najmniej 1,5 tys. zł. W przypadku realnego zagrożenia bezpieczeństwa dla życia i zdrowia pieszego, sąd będzie mógł dodatkowo orzec zakaz prowadzenia pojazdów. Po zmianach za naruszenie przepisów ruchu drogowego kierowca będzie mógł dostać nawet 15 pkt karnych, obecnie maksymalna liczba punktów wynosi 10. Limit punktów karnych nie ulegnie zmianie.

Planowane są też wyższe kary dla prowadzących po alkoholu. Za jazdę po pijaku będzie groziła kara aresztu lub grzywna minimum 2,5 tys. zł. Utrata prawa jazdy na trzy miesiące za fałszowanie wskazań tachografu przez kierujących pojazdami w przewozach drogowych.

Renta dla najbliższych ofiary wypadku drogowego, gdy ofiara przestępstwa poniosła śmierć w wyniku przestępstwa umyślnego. Niższe stawki OC dla jeżdżących bezpiecznie. Projekt ustawy umożliwi udostępnianie podmiotom ubezpieczeniowym danych z CEPiK i dostosowanie stawek ubezpieczeń komunikacyjnych do historii wykroczeń kierowcy oraz otrzymanych przez niego punktów karnych. Rząd zakłada też, że pieniądze z mandatów trafią na budowę dróg.

JP

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News