NewsWOLSZTYN

Grecki sen nie chce się ziścić. Nie ma dofinansowania do wymiany młodzieży2 min na czytanie

News - Grecki sen nie chce się ziścić. Nie ma dofinansowania do wymiany młodzieży - myregion

Gruzja nie jest w Unii Europejskiej, Włochy są za drogie, jak na kieszenie przemęckiej młodzieży, więc padło na Grecję, gdzie jak przekonuje sekretarz Urzędu Gminy Przemęt Grzegorz Aryż, ceny są podobne jak w Polsce, a niekiedy nawet niższe… I do przyszłej wymiany uczniowskiej wytypowano greckie Argos.

Jak dotąd jednak wymiana objęła niestety jedynie najwyższe szczeble obu samorządów, bo najpierw mer Argos odwiedził Przemęt, wziął udział w dożynkach gminnych i powiatowych, i ponoć bardzo mu się podobało, a potem Janusz Frąckowiak w towarzystwie małżonki – za którą, jak podkreśla, sam zapłacił, odwiedził Grecję.

W wojażach towarzyszył wójtowi także koordynator wciąż jeszcze przyszłej współpracy – Andrzej Andrzejewski, prezes Fundacji im. Działyńskich zajmującej się ochroną i konserwacją zabytków oraz działalnością kulturalną i edukacyjną… na Ziemi Lubawskiej (województwo warmińsko – mazurskie) oraz rzecz jasna tłumacz albo tłumaczka. Jak się okazało, panu Andrzejewskiemu gmina zawdzięcza greckie kontakty.

– Sposób przyjęcia wójta Przemętu przez mera Argos daje ogromną nadzieję, że współpraca może być bardzo owocna – mówił przed blisko rokiem Janusz Frąckowiak, choć słowa o tym, że antyczne Argos i nasz Przemęt mają ze sobą wiele wspólnego, a konkretnie turystyczny charakter, mogą przyprawić o czkawkę. Nie można jednak zaprzeczyć, że potencjalna współpraca partnerska teoretycznie mogłaby zaistnieć, a podróże kształcą… Ale i kosztują.

I o tym wójt chyba wie, a raczej wie na pewno, bo stara się o dofinansowanie projektu wymiany młodzieży, ale jakoś to nie wychodzi. Wniosek gminy Przemęt znów przepadł zdobywając zaledwie połowę możliwej punktacji. Co z nim nie tak? Jak mówi sekretarz, gmina nawiązała współpracę z dyrektorem głogowskiego Zespołu Szkół Politechnicznych, Pawłem Korzeniem, którego szkoła wielokrotnie składała podobne wnioski z bardzo dobrym skutkiem. Młodzież z tamtejszego „Mechanika”systematycznie uczestniczy w wymianie, więc Przemęt liczy na owocną współpracę. Na razie jednak uczniowie z przemęckich szkół – zamiast słonecznym greckim wybrzeżem, muszą się zadowolić plażą w Osłoninie.

RED

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News