NewsREGION

Gminy zabezpieczyły się na wypadek nauki zdalnej. W umowach z przewoźnikami są nowe zapisy2 min na czytanie

News - Gminy zabezpieczyły się na wypadek nauki zdalnej. W umowach z przewoźnikami są nowe zapisy - myregion

Inauguracja roku szkolnego przebiegła dzisiaj (1.09.) szybko, jutro rok szkolny 2021/2022 zacznie się pełną parą. Rano na drogi wyjadą autobusy szkolne, które przywiozą uczniów do placówek, a popołudniu odwiozą do domów.

W gminie Wolsztyn do przetargu stanęła jedna firma – Tomasza Barskiego, która postanowiła ubiegać się o zlecenie wspólnie z PKS Gorzów Wielkopolski. Zaproponowana kwota w wysokości ok. 562 tys. zł była niższa o ok. 14 tys. zł od przygotowanej na ten cel w budżecie gminy. W ubiegłym roku dzieci na terenie gminy Wolsztyn woziła do szkoły firma z Wolsztyna, a dwa lata temu PKS Gorzów.

W podobnym przetargu w gminie Rakoniewice wystartowała tylko jedna firma – PKS Gorzów Wielkopolski. – Zaoferowana kwota przekroczyła trochę zaplanowaną przez nas sumę i trzeba było dołożyć – mówi Mirosław Basiński, kierownik wydziału oświaty w gminie Rakoniewice. Wyjaśnia, że szacunki gminy są oparte na ubiegłym roku. – Umowa jest podpisywana na rok szkolny, czyli dwa lata budżetowe. Przedsiębiorcy zakładają pewną rezerwę związaną z podwyżką pensji minimalnych – mówi Basiński.

Jak gminy rozliczą się z firmami transportowymi, gdy znowu zostanie wprowadzona nauka zdalna lub hybrydowa? – Od ubiegłego roku szkolnego mamy zapis w umowie, że przypadku, gdy firma nie realizuje dowozów lub realizuje tylko część, to płacimy za faktycznie przejechane kilometry. A za gotowość płacimy połowę zaplanowanej kwoty – mówi Basiński. Z kolei w gminie Wolsztyn sprawę rozwiązano inaczej. – Podobnie jak do tej pory mamy zapis w umowie, że może ona ulec zmianie. W razie nauki zdalnej, kiedy nie korzystamy z transportu, będziemy rozmawiać z firmą – mówi Monika Bober, dyrektor Gminnego Zespołu Obsługi Ekonomiczno – Administracyjnej w Wolsztynie.

JP

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News