NewsWOLSZTYN

Gmina Wolsztyn zapłaci tylko część kwoty za dowozy do szkół niezrealizowane podczas epidemii2 min na czytanie

News - Gmina Wolsztyn zapłaci tylko część kwoty za dowozy do szkół niezrealizowane podczas epidemii - myregion

Z powodu stanu epidemii w całym kraju uczniowie nie chodzili do szkoły od połowy marca. W efekcie nie były też potrzebne kursy autobusów, które dowoziły ich do placówek. W związku z tym część samorządów nie chciała płacić za dowozy, które się nie odbyły.

Negocjacje gminy Wolsztyn z PKS Gorzów Wielkopolski były gorące i burzliwe. Monika Bober – dyrektor Gminnego Zespołu Obsługi Ekonomicznej i Administracyjnej Oświaty zaproponowała, że za gotowość przewoźnika do działania zapłaci połowę faktury za kwiecień. Dostrzegła, że gmina musi też ponosić pewne stałe koszty, na przykład związane z zatrudnianiem pracowników.

Gmina wcześniej zgłosiła, że w maju nie będzie chciała kupić biletów miesięcznych dla uczniów, bo tak rozlicza się z firmą i w związku z tym nie zapłaci nic za ten miesiąc. Z kolei w czerwcu autobusy przywiozą do szkół uczniów ósmych klas szkoły podstawowej na egzamin, który zaplanowano 15,16 i 17 czerwca, a gmina Wolsztyn zapłaci 40 procent tego, co normalnie. Jeśli w jakiejś szkole jest tylko jeden uczeń ostatniej klasy szkoły podstawowej, który dojeżdża autobusem, kursu nie będzie. Rodzice zadeklarowali, że przywiozą go na egzamin.

Za normalny miesiąc funkcjonowania dowozów szkolnych gmina Wolsztyn płaci PKS Gorzów Wielkopolski 57 tys. zł. W efekcie negocjacji uda się więc sporo zaoszczędzić. – Z moich informacji wynika, że wysłano już do nas dokumenty z podpisem przedstawiciela zarządu firmy z zasadami płatności, które ustaliliśmy – mówi Bober. Firma, która dowozi dzieci z terenu gminy Wolsztyn do szkoły specjalnej, zgodnie z umową rozlicza się za przejechane kilometry. W związku z tym, w czasie przerwy od nauki stacjonarnej wywołanej stanem epidemii w kraju, nie zarobili nic.

Gmina Wolsztyn ogłosiła już przetarg na dowóz uczniów do szkół w kolejnym roku szkolnym. Oferty złożyły cztery firmy, w tym PKS Gorzów Wielkopolski. Firma, która obecnie dowozi dzieci do szkół, zaoferowała na cały przyszły rok szkolny cenę 573 tys. zł. Najtańsza oferta opiewa na 515 tys. zł i złożyła ją firma z Leszna. Najdroższa oferta na kwotę 625 tys. zł przedstawiło przedsiębiorstwo z Wolsztyna. Tymczasem gmina chce przeznaczyć na ten cel maksymalnie 580 tys. zł. Rozstrzygnięcie wkrótce.

JP

Podziel się informacją ...
 • 11
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  11
  Udostępnienia

Zobacz inne

Więcej w News