Artykuł informacyjny

Gmina Siedlec obchodzi Rok Mielżyńskich2 min na czytanie

Artykuł informacyjny - Gmina Siedlec obchodzi Rok Mielżyńskich - myregion

Rok 2021 to w województwie wielkopolskim Rok Mielżyńskich. Taką decyzję podjął Sejmik Województwa Wielkopolskiego. A że gmina Siedlec nierozerwalnie jest związana ze wspomnianym rodem, to organizowany jest szereg wydarzeń, których celem jest przybliżenie historii mieszkańcom.

Wielkopolski Kurator Oświaty Robert Gaweł nie ma wątpliwości, że Mielżyńscy mieli znaczący wpływ na społeczność. Wskazuje, że angażowali się w działalność naukową, byli mecenasami sztuki, społecznikami oraz właścicielami ziemskimi, którzy prowadzili nowoczesne gospodarstwa. – Próbowali natchnąć myślą inne grupy społeczne – podkreśla Robert Gaweł. Podkreśla również, że przed laty około 200 osób zmieniało oblicze Wielkopolski – nie tylko angażując się w sprawy publiczne, ale i wzmacniając rodzimą gospodarkę, dbając o edukację, w tym o język ojczysty. – Wśród tych osób znamienne miejsce zajmowała rodzina Mielżyńskich – zaznacza Robert Gaweł.

W podobnym tonie wypowiada się Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak. Zwraca uwagę, że Wielkopolska może poszczycić się wybitnymi, ponadczasowymi wzorcami patriotycznymi i osobowymi, które wpłynęły na bieg historii nie tylko regionu, ale i kraju. – Idee tych oddanych ojczyźnie obywateli są wciąż obecne w codziennym życiu, a efekty ich pracy podziwiamy także teraz – zaznacza Marek Woźniak. Zauważa również, że takich budujących przykładów, z których współcześnie można czerpać inspiracje jest bardzo wiele. – Dlatego powinniśmy utrwalać o nich pamięć oraz upowszechniać wiedzę na ich temat – tłumaczy, nawiązując do Roku Mielżyńskich, który jest obchodzony.

Gmina Siedlec od dawna angażuje się w promowanie historii rodu, którego korzenie nierozerwalnie związane są z tym regionem. Podejmowane są działania edukacyjne, a przykład może stanowić szkoła w Tuchorzy, której uczniowie byli na wycieczce w Chobienicach, gdzie poznawali historię rodu. Również w innych placówkach oświatowych prowadzone są inicjatywy mające na celu promowanie historii. Uczniowie rysują i malują, biorą udział w grach terenowych. W obchody zaangażowani są także samorządowcy. Niedawno gmina otrzymała specjalną, pamiątkową tablicę upamiętniającą Macieja Mielżyńskiego. Wójt Jacek Kolesiński odbierał ją na wyjątkowej uroczystości w Katowicach z rąk prezydenta Andrzeja Dudy.

W promocję rodu angażują się ponadto lokalne firmy, w tym chobienicka Ostoja. To właśnie na jej terenie odbędzie się kolejna impreza historyczna, a mowa i pikniku militarnym. Będzie to nie nie lada gratka dla małych i dużych, bo oprócz zabytkowego sprzętu, zaplanowano także szereg koncertów i konkursów. A początek już o godz. 14 piątego września. Szczegóły na plakacie poniżej.

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne