NewsNOWY TOMYŚL

Gmina Opalenica ma już cztery defibrylatory. To urządzenia, które ratują życie2 min na czytanie

News - Gmina Opalenica ma już cztery defibrylatory. To urządzenia, które ratują życie - myregion

Opalenicki ratusz, w celu poprawy bezpieczeństwa mieszkańców, zainstalował na terenie gminy cztery defibrylatory. Pierwszy znajduje się na budynku urzędu miejskiego od strony parkingu, drugi na budynku szkoły w Porażynie, trzeci na budynku sali wiejskiej w Uścięcicach, a czwarty w sklepie w Dakowach Mokrych. Sposób obsługi urządzeń jest prosty, bo po włączeniu same wydają one polecenia. Jak? Podpowiadamy. 

Aby użyć defibrylatora należy otworzyć opakowanie i włączyć urządzenie. Następnie wyjąć elektrody samoprzylepne z opakowania i podłączyć je do urządzenia (jeżeli nie są podłączone). Kolejnym krokiem jest przyklejenie elektrod do klatki piersiowej zgodnie z graficzną instrukcją znajdującą się na elektrodach i/lub w zestawie. Można też postępować zgodnie z komendami wydawanymi przez asystenta głosowego AED, który przeprowadzi przez proces podłączania. 

Na czas analizy rytmu i defibrylacji trzeba odsunąć się od poszkodowanego. Urządzenie dokładnie zakomunikuje, kiedy należy to zrobić. W tym czasie nikt nie może dotykać poszkodowanego. Nie trzeba jednak obawiać się porażenia prądem. Urządzenie wykryje dotyk i nie pozwoli na wyzwolenie impulsu. Po defibrylacji (lub jeżeli defibrylacja nie jest wymagana) trzeba kontynuować uciski klatki piersiowej i oddechy ratownicze. Urządzenie co dwie minuty będzie sygnalizowało przerwę na ponowną analizę rytmu i ewentualną defibrylację. Niektóre urządzenia wykonują taką analizę już w trakcie uciskania i nie wymagają przerw. Należy kontynuować RKO RKO do czasu powrotu czynności życiowych, przejęcia akcji przez zespół ratownictwa medycznego lub wyczerpania fizycznego.

Co istotne, AED jest przydatne, nawet gdy poszkodowany nie wymaga defibrylacji. Automatyczny defibrylator zewnętrzny pełni również funkcję asystenta RKO i wyznacza poprawny rytm uciśnięć 100-120/min (metronom) oraz moment, w którym należy zrobić przerwę na wykonanie oddechów ratowniczych. Analizuje również rytm serca i sprawdza, czy powróciły czynności życiowe. W przypadku powrotu czynności życiowych monitoruje też akcję serca, a gdy wykryje ponowne zatrzymania krążenia, zaalarmuje otoczenie.

opr. ŁR

Źródło: Echa Opalenickie

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News