GRODZISKNews

Gerard będzie Zbyszkiem. W sobotę przeczyta „Moralność pani Dulskiej”1 min na czytanie

GRODZISK - Gerard będzie Zbyszkiem. W sobotę przeczyta „Moralność pani Dulskiej” - myregion

Już w sobotę (4.09) Narodowe Czytanie dramatu „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. W Rakoniewicach biblioteka czytanie powierzyła burmistrzowi Gerardowi Tomiakowi. 

– Chętnie uczestniczę w inicjatywach promujących czytelnictwo i zgodziłem się przyjąć rolę Zbyszka w tegorocznym czytaniu. Jest to postać niejednoznaczna, bo z jednej strony ofiara zakłamania, a z drugiej niesforny młodzieniec, który żyje chwilą – mówi burmistrz. Z uśmiechem podkreśla, że pamięta lata swej młodości i przyznaje, że każdy wiek ma swoje prawa i ułomności.- Nie byłem typem młodzieńca, który z rodzicami w sobotnie popołudnia konsumował przy kawie ciasto. Raczej można mnie było spotkać z kolegami na dyskotekach czy zabawach, dlatego rozumiem postać Zbyszka i się od niej zupełnie nie odżegnuję – śmieje się Gerard Tomiak.

W całym kraju w najbliższą sobotę odbędzie się czytanie dramatu Zapolskiej. Prezydent Andrzej Duda argumentował wybór tego utworu tym, że można oprócz komizmu i gorzkiej ironii znaleźć w nim „uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło”. Sama Gabriela Zapolska nazywała swoją sztukę tragifarsą kołtuńską, a zobrazowany przez nią świat mieszczańskiej rodziny zaowocował znanym powszechnie pojęciem dulszczyzny, którą określa się postawę pseudomoralności opartej na fałszu i obłudzie.

Kto chętny, by zobaczyć burmistrza i innych czytających w Rakoniewicach, może się udać w sobotę do parku, gdzie przed pałacem o godz. 15:00 rozpocznie się publiczne czytanie dramatu „Moralność pani Dulskiej” 

AS

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w GRODZISK