NewsREGION

Gdzie są wolne terminy na szczepienia? Najwięcej w powiecie wolsztyńskim1 min na czytanie

News - Gdzie są wolne terminy na szczepienia? Najwięcej w powiecie wolsztyńskim - myregion

Na stronach rządowych pojawiła się mapa, która pozwala sprawdzić, ile wolnych terminów na szczepienia jest w danym powiecie. Narzędzie nie ułatwi w żaden sposób polowania na preferowaną przez pacjenta szczepionkę, pokazuje tylko ilość medykamentów dostępną w terminie siedmiu i 30 najbliższych dni.

Mapa codziennie jest aktualizowana. Szef KPRM i nadzorujący program szczepień Michał Dworczyk podkreśla, że liczba wolnych terminów na maj i czerwiec jest wysoka – wynosi 4,5 mln. Tyle tylko, że to kalkulacja statystyczna, dla wielu obywateli wirtualna. Według danych na dzisiaj (19.05.) w ciągu najbliższych siedmiu dni najwięcej wolnych terminów jest w powiecie wolsztyńskim – 126, dalej jest powiat grodziski – 92, a na szarym końcu nowotomyski tylko 19. Powiat wolsztyński przoduje też w ilości dostępnych dawek na najbliższe 30 dni. Do punktów szczepień ma być dostarczonych aż 5 tys. 130 dawek, do powiatu nowotomyskiego 1 tys. 266, a do grodziskiego 849.

Istotnym kryterium jest oczywiście liczba mieszkańców. Jednak w przypadku naszych powiatów liczba dawek nie została rozłożona rozsądnie. W powiecie nowotomyskim, gdzie mieszkańców jest najwięcej – ok. 75 tys. (dane GUS w 2020 roku), szczepionek jest najmniej. A w powiecie wolsztyńskim i grodziskim mieszka odpowiednio ok. 57 tys. ludzi (dane GUS w 2019 roku) i ok. 52 tys. ludzi (dane GUS w 2020 roku).

W efekcie część mieszkańców będzie musiała czekać na swój termin lub wybrać się po szczepienie w podróż. Najbliżej będą mieli do Wolsztyna, ale pewnie część wybierze też inne kierunki.

JP

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News