NewsREGION

Firmy potrzebują cudzoziemców. Szykują się ułatwienia w ich zatrudnianiu2 min na czytanie

News - Firmy potrzebują cudzoziemców. Szykują się ułatwienia w ich zatrudnianiu - myregion

Szykują się ułatwienia dla firm, które łatają braki kadrowe pracownikami z zagranicy. W całym ubiegłym roku do Powiatowego Urzędu Pracy w Wolsztynie wpłynęło 5 tys. 439 oświadczeń pracodawców o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcom. Do końca września tego roku było ich już 5 tys. 312. Nie oznacza to, że wszystkie te osoby przyjechały do nas do pracy. Ale wskazuje na rosnące zainteresowanie.

– Mimo że w ubiegłym roku byliśmy bardziej zamknięci z powodu epidemii, to ilość cudzoziemców przyjeżdżających do pracy jest porównywalna do tego roku, kiedy obostrzeń z powodu koronawirusa było mniej – mówi Jolanta Fijałkowska z Powiatowego Urzędu Pracy w Wolsztynie. Podkreśla, że firmy potrzebują cudzoziemców, bo bez nich część by nie przetrwała. Rąk do pracy brakuje zwłaszcza w gospodarstwach rolnych przy różnego rodzaju zbiorach, np. przy szparagach. Pracownicy są też potrzebni w ogrodnictwie, ubojniach drobiu i transporcie. To w tych branżach zatrudnienie najczęściej znajdują cudzoziemcy, głównie Ukraińcy (85 proc.), a także Mołdawianie, Białorusini i Rosjanie.

Rząd chce, aby nowe przepisy weszły w życie już od 1 stycznia 2022 roku. Według projektu ustawy gruntownie ma się zmienić zarówno uproszczona procedura ściągania cudzoziemców do pracy w Polsce na tzw. oświadczenie, jak i wydawanie zezwoleń na pracę dla wykwalifikowanych pracowników. Największa zmiana ma dotyczyć wydłużenia do 24 miesięcy możliwości ściągnięcia cudzoziemca do pracy na podstawie oświadczenia pracodawcy o powierzeniu mu jej. Obecnie to sześć miesięcy. – Ta zmiana wpłynie na większą stabilność zatrudnienia cudzoziemców – komentuje Robert Lisicki z Konfederacji Lewiatan.

Projekt zawiera też zmiany w wydawaniu zezwoleń na pracę dla cudzoziemców. Dla nawet kilkudziesięciu tysięcy wniosków o wydanie zezwolenia na pracę złożonych przed 1 stycznia ma zostać uruchomiona przyspieszona procedura ich rozpatrzenia. Zezwolenie nie będzie określało ani podmiotu powierzającego wykonywanie pracy, ani warunków jej wykonywania. Te bowiem zostaną określone już po doręczeniu decyzji o udzieleniu zezwolenia przez cudzoziemca, który złoży do wojewody oświadczenie przedsiębiorcy powierzającego mu pracę. Nowela zawiera także przepis mówiący, że cudzoziemiec będzie musiał zarabiać co najmniej minimalne wynagrodzenie, bez względu na wymiar etatu, na jakim będzie zatrudniony. Zmiany mają ograniczyć wnioski kierowane do urzędów wojewódzkich. Dzięki temu mają zacząć działać terminowo, udzielając cudzoziemcom zezwoleń na pobyt czasowy i pracę już w 60 dni.

JP

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News