NewsWOLSZTYN

Firmy mają czas do piątku na składanie ofert. Żłobek ma być gotowy w tym roku4 min na czytanie

News - Firmy mają czas do piątku na składanie ofert. Żłobek ma być gotowy w tym roku - myregion

Czas na składanie ofert na budowę nowoczesnego obiektu mija w piątek (22.01.). Tym samym możliwe, że już na początku lutego będzie wiadomo, kto żłobek przy ul. Komorowskiej wybuduje i kiedy zaczną się prace. Jak tłumaczy Monika Bober, szefowa wolsztyńskiej oświaty, blisko 100 proc. kosztów pokryje zewnętrzne dofinansowanie, które Wolsztyn pozyskał z programu Maluch+. Gmina sięgnęła również po środki z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. 

W żłobku ma być miejsc dla 122 dzieci, a dzięki inwestycji odciążone zostanie Gminne Przedszkole nr 5, w pomieszczeniach którego zorganizowany jest obecnie Gminny Żłobek. Monika Bober zakłada, że uda się zyskać tam dwa lub trzy pomieszczenia, co przełoży się na większą ilość miejsc dla przedszkolaków. A to istotne, bo w przypadku tej grupy wiekowej dzieci samorządy mają obowiązek zapewniać im opiekę. Nie mają natomiast w przypadku dzieci do lat 3, ale mimo tego coraz więcej gmin, w tym Wolsztyn, chce wziąć na siebie ten ciężar. Bo jak przyznaje Monika Bober, to na gminy spada później koszt utrzymania placówki. Bez względu na to gra jest warta świeczki, bo zyskują na tym rodzice. Mogą nie tylko posyłać dzieci do publicznego żłobka o wysokim standardzie, ale i płacić za to mniej niż w placówkach prywatnych. Szefowa wolsztyńskiej oświaty szacuje, że miesięczny koszt pobytu malucha powinien oscylować w granicach 450 zł plus koszty wyżywienia. 

Koszt inwestycji szacuje się na około 6 mln zł. Ponad 3 mln 660 tys. zł to dofinansowanie z programu Maluch+, a blisko 3 mln zł to środki z WRPO. Z pozyskanych pieniędzy nie tylko wybudowany zostanie żłobek, ale i plac zabaw obok budynku. Finansowane będą też częściowo wynagrodzenia pracowników placówki w pierwszym roku jej funkcjonowania. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to w styczniu do nowego żłobka przejdą maluchy z obecnej placówki, natomiast nabór uzupełniający będzie ewentualnie przeprowadzony jeszcze jesienią tego roku, o czym powiadomi dyrektor placówki w odpowiednim terminie. Tempo realizacji inwestycji jest więc szybkie, a biorąc pod uwagę sytuację na rynku budowlanym można się spodziewać, że firm chętnych do budowy nie zabraknie. 

ŁR

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News