NewsWOLSZTYN

Firmy i sklepy mogą wybrać, kto odbierze odpady. To efekt zmiany przepisów1 min na czytanie

News - Firmy i sklepy mogą wybrać, kto odbierze odpady. To efekt zmiany przepisów - myregion

Nowe zasady odbioru odpadów z tzw. nieruchomości niezamieszkałych wejdą w życie 1 stycznia. Chodzi o miejsca, gdzie nikt nie mieszka, a powstają odpady komunalne, np. zakłady pracy, sklepy, szkoły itp. Z początkiem roku właściciele takich nieruchomości będą mieli wybór.

Odbiór odpadów mogą dalej powierzyć firmie wybranej w ramach systemu zorganizowanego przez Związek Międzygminny Obra lub każdemu przedsiębiorcy wpisanemu do tzw. rejestru działalności regulowanej. Na podjęcie decyzji mają 30 dni. Cokolwiek zrobią, obowiązkiem każdego właściciela nieruchomości niezamieszkałej jest segregowanie odpadów i wyposażenie w niezbędne pojemniki.

Jeśli ktoś zdecyduje się zostać w systemie Związku – musi złożyć pisemne oświadczenie i nową deklarację o wysokości opłat. Jeśli nie – powinien podpisać umowę z nowym odbiorcą odpadów i przedstawić ją w razie kontroli. W każdej nieruchomości powinny być pojemniki na odpady komunalne oraz do selektywnej zbiórki odpadów, czyli na papier, szkło, plastik i bioodpady. Obowiązek segregowania śmieci będzie miał każdy, nie ma już możliwości wyboru.

Za worek o pojemności 120 litrów trzeba zapłacić Związkowi 18,15 zł, za pojemnik 110/120 litrów 6,30 zł, za pojemnik 240 litrów 12,65 zł, za pojemnik 1100 litrów 58,20 zł, a za pojemnik 7000 litrów 370 zł. Przedstawione stawki są za miesiąc. W przypadku stwierdzenia, że ktoś nie segreguje odpadów grozi kara. Odpady komunalne odbierane są raz w tygodniu, pozostałe raz w miesiącu.

JP

Podziel się informacją ...
 • 3
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  3
  Udostępnienia

Zobacz inne

Więcej w News